İslami Davet

Ahmedinejad: Müstekbirler Latin Amerika halkının mücadelesi karşısında aciz

6 Eylül 2012 14:53

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Latin Amerika milletlerinin istikbar cephesine karşı mücadelesinin dünya güçlerini aciz ve umutsuzlaştırdığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, Venezuella’nın eski Tahran büyükelçisi David Valesques’e İran İslam Cumhuriyeti devlet üstün madalyası vererek, eski dönemde sömürgeci hükümetlerin Latin Amerika’da yapmış oldukları yağmalara işaretle, milletlerin özgürlükçü ve bağımsızlık yanlısı hareketlerini durdurmak için zorbaların tüm çabalarına rağmen, Latin Amerika halkı karşısında aciz kaldıklarını belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti komşusu ve Latin Amerika ülke büyükelçilerinin katılımı ile düzenlenen törende konuşan Mahmut Ahmedinejad, İran ve bağımsız ülkeler arasındaki çalışmaların temelinin dostlukların pekişmesi ve dünyada barış, güvenlik ve adalet çerçevesinde işbirliklerin gelişmesi olduğuna işaretle İslam Cumhuriyeti açısından büyükelçilerin dünyada birer dostluk, barış ve kardeşlik elçisi olduğunu söyledi.

Ahmedinejad, Latin Amerika’nın uluslararası gelişmelerde önemli bir aktör olduğuna işaretle o bölgenin derin inkılabı hareketlerin başlangıç noktası olduğunu, müstekbirlerin ise en kötü insanlık dışı yöntemlerle söz konusu hareketleri sindirdiğini belirtti.

Ahmedinejad günümüzde Latin Amerika ve Karaib denizi bölge halklarının inkılabı hareketlere destek vererek insani ve inkılabi hedeflerini gerçekleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Yapılan törende Venezüella eski Tahran büyükelçisi David Valesques de İran devlet üstün madalyasının İran İslam Cumhuriyetinin kadirşinaslığının belirtisi olduğunu, madalyayı Venezuella halkı adına aldığını belirterek, söz konusu madalyanın dostane ve samimi işbirliklerinin simgesi olduğunu ifade etti.

Yukarı Çık