HaberlerİranOrtadoğu

Ahmedinejad Türkiye halkına başsağlığı diledi

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Türkiye cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile telefon görüşmesi yaparak, Van depreminden dolayı, Türkiye halkına baş sağlığı dileklerinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı basın merkezinden yapılan açıklamada, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Türkiye cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile önceki gün yaptığı telefon görüşmesinde, Van merkezli yaşanan depremden dolayı hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına, Türkiye halkına baş sağlığı ve sabır dileklerini dile getirdi.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad İran İslam cumhuriyetinin, Van merkezli deprem bölgesine insani her türlü yardım yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Türkiye cumhurbaşkanı Abdullah Gül de İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve dost İran halkının Türkiye halkı ve hükümetinin acılarını paylaşması, deprem bölgesine insani yardımlar göndermesi yönündeki çabalarından dolayı teşekkürlerini bildirdi.

Abdullah Gül, İran ve Türkiye’nin deprem bölgesi olduğunu hatırlatarak, iki ülke arasında doğal afetler konusunda gerekli tedbir ve işbirliği alanlarında işbirliği yapmaları gerektiğini söyledi.

İran ve Türkiye cumhurbaşkanları arasında yapılan telefon görüşmesinde bölgedeki gelişmeler de ele alınırken, terör örgütleri özellikle PJAK, PKK ve halkın münafıkları adlı terör örgütlerinin eylemlerine karşı iki ülke kurumları arasında işbirliğinin zaruret olduğunun altı çizildi.

İki ülke cumhurbaşkanları ayrıca, terörizmin, sultacı güçlerin bölgeye yönelik sultacı siyasetlerinin bir parçası olduğuna dikkat çekildi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.