HaberlerİranOrtadoğu

Ahvaz’daki terör saldırısı, düşmanların yenilgi işaretidir

Dün İran’ın güneybatısında yer alan Ehvaz kentinde düzenlenen terör saldırısında onlarca masum sivil hayatını kaybetti.

Bu olay İran milleti için özel bir gün olduğu Irak devrik Baas rejiminin dayatma savaşının yıldönümü ve Kutsal Savunma Haftası’nın ilk gününde yaşandı.

Kutsal Savunma yıllarında direniş ve zafer destanı yazan şehirlerden biri sayılan Ehvaz’da dün Kutsal Savunma Haftası dolaysıyla düzenlenen askeri geçit töreni sırasında hain ve kanlı bir terör saldırısı düzenlendi. Bu olay 38 yıl önce savaş başlatanlar ancak hiçbir zaman niyetlerine ulaşamayanların menfur niyetlerini bir kez daha hatırlatmış oldu.

Bu terör saldırısının kurbanları, askeri geçit törenini izlemek için alan etrafında toplanan çocuk ve kadınlar dahil masum siviller oldu.

Dünkü terör saldırısında onlarca sivil yaşamını yitirdi ve yaralandı.

Londra ve Riyad tarafından desteklenen terör örgütü el Ahvaziye bu saldırıyı üstelendi. Bu örgüt mensupları daha önceki yıllarda Nur Yolcuları Etkinliğine katılanlara ateş açmıştır.

Kuşkusuz, dün Ehvaz’da yaşananlar iki gerçeği ortaya koymuş oldu.

Birincisi; düşmanların İran’ın onurlu ve muzaffer milletine karşı kin ve husumetleri son bulmuş olmamasıdır. Onlar için hedefin kim olduğu fark etmiyor çünkü sadece dünyaya dayatma savaşı yıllarında olduğu gibi çocuk ve kadınları öldürme gücüne sahip olduklarını göstermek istiyorlar.

Ancak ikinci gerçek ise, İran’ı istikrarsızlaştırma ve güvensizleştirme projesine zihinleri yönelten dizi hareketin hedefli şekilde devam etmesidir.

Bu saldırı ancak, düşmanların İran sokakları özellikle yaz aylarında karıştırma bağlamındaki ümitlerinin suya düştüğünü ve bu anlamda başarısız olduklarını ortaya koymuş oldu.

Bu nedenle düşmanlar tekrar terör saldırıları ve masum sivilleri katletmeye yöneldiler.

Amerikan yetkilileri aylar önce İran’da tansiyonun yükseleceği için “sıcak yaz” vaadinde bulunmuş ve Ağustos ayı için yoğun şekilde planlama yapmışlardır.

İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, Huzistan eyaletinin merkezi Ahvaz’da düzenlenen terör saldırısı sonrası yayınladığı mesajda olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileğinde bulunarak, ‘’İstihbarat kurumları hızlı ve dikkatli şekilde canileri takip ve onları adalete teslim etmekle yükümlüler’’ dedi.

İslam inkılabı rehberi Ayetullah Hamenei, ‘’Teröristler tarafından Ahvaz’da halkımızın şehit edilmesi bir kez daha İran düşmanlarının çirkin yüzünü ortaya çıkardı. Kadın ve Çocukların üzerine ateş açan bu caniler sürekli insan hakları iddiasında olan yalancı ve riyakarlara bağlılar’’ dedi.

Ayetullah Hamenei, ‘’Onların kinle dolu yürekleri silahlı kuvvetlerin geçidinde tecelli eden İran’ın milli iktidarına tahammül edemedi. Bunların cinayetleri Amerika’nın uydu devletlerinin bölgedeki cinayetlerinin devamıdır, bunlar hedeflerini bizim ülkemizde istikrarsızlık olarak belirtmişlerdir fakat onlara inat İran milleti onurlu ve şerefli yoluna devam edecek ve geçmişte olduğu gibi tüm düşmanlara karşı zafer kazanacaktır’’ dedi.

Dünkü terör saldırısı, geçtiğimiz yazda İslami Şura Meclisi ve Rahmetli İmam Humeyni’nin pak türbesine düzenlenen terör saldırıları gibi olaylarla aynı doğrultuda değerlendirilebilir.

Düşmanlar ülkeyi istikrarsızlaştırmak ve karıştırmak için dün bir kez daha İran milletinin Kutsal Savunma yıllarında yazdığı destanı gölgelemek amacıyla terör saldırısında bulundular.

Ahvaz’daki bu olay süratle basın yayının gündemine oturdu ve bazıları durumun çok kritik olduğunu göstermeye çalıştılar. Oysa İran Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı birliklerin geçit töreni tüm kentlerde düzenlendi ve bu olay İran’ın muhtelif kentlerinde askeri geçit törenlerinin devam etmesi üzerinde hiçbir etkisi olmadı.

Bu nedenle İran sınırları içinde terör eylemleri türünden girişimleri yöneten İran düşmanları için bu gün, başka bir yenilgi günü oldu.

Bu hezimete uğramış proje planlayıcıları, İran halkı ve İslam Cumhuriyeti nizamının savaş, yaptırım gibi komplolar ve nizamı düşürme fitnelerini başarıyla geride bıraktıklarını iyi biliyor.

Gelinen noktada düşmanlar hayal kırıklığına uğramıştır.

Bununla birlikte İran’ın sözü, macera ve geçmişteki hatalarını yeniden denemek isteyen tüm unsurlar ve akımlara ezici yanıttır.

Nitekim İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif kendi twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, İran’ın bölgede terör destekçileri ve Amerikan ağalarını bu tür saldırılardan sorumlu gördüğünü ve Ahvaz’daki terör saldırısına kesin biçimde yanıt vereceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Kapalı