AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Ajay Sharma, İngiltere’nin yeni maslahatgüzarı olarak Tahran’a atandı

BDP eski milletvekili Akın Birdal’ın damadı Ajay Sharma, İngiltere’nin İran ile diplomatik ilişkileri yeniden tahsis etme planı çerçevesinde Londra’nın yeni maslahatgüzarı olarak Tahran’a atandı.

İran ile diplomatik ilişkilerini yeniden başlatma kararı alan İngiltere, Ajay Sharma’yı İran’a “yerleşik olmayan” maslahatgüzar olarak atadı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Sharma’nın görevine bugün itibariyle başladığı belirtilerek, şunlar kaydedildi: “İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, 8 Ekim’de Birleşik Krallık ve İran’ın, ikili ilişkileri geliştirmeye yönelik atılacak önemli bir adım olarak ‘yerleşik olmayan’ maslahatgüzar atamaya karar verdiklerini açıklamıştı. Sharma’nın ataması Birleşik Krallık’ın İran’la, büyükelçiliklerin yeniden açılması koşullarını da kapsayan birçok konuda daha detaylı ve düzenli olarak görüşülmesini sağlayacaktır. Ajay Sharma, Birleşik Krallık’ta yerleşik olacak ancak düzenli olarak İran’a seyahat edecektir.”

Ajay Sharma, BDP eski milletvekili Akın Birdal’ın kızı Evren Birdal Sharma’nın eşi. Ajay Sharma, Londra’ya dönmeden önce son olarak Paris’teki İngiltere Büyükelçiliği’nde müsteşar olarak görev yapmıştı.

İran’ı ve bölgesini yakından tanıyan Ajay Sharma, son olarak İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın İran masasının başındaydı. Sharma, 1997-2000 yılları arasında İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nde siyasi konularda ikinci katiplik, 2003-2005 yıllarında ise yine Ankara Büyükelçiliği’nde siyasi bölümün başında görev yapmıştı. Sharma çok iyi düzeyde Türkçe konuşuyor. Ajay Sharma’nın adı İngiliz diplomatlar arasında Türkiye’ye gelecekte büyükelçi olarak atanacak isimler arasında da geçiyor.

Sharma yeni göreviyle ilgili duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “İran hükümeti ve toplumuyla İngiltere’nin doğrudan iletişimini yenilemek için sabırsızlanıyorum. Bu, her iki ülkenin de yararınadır. ‘Yerleşik olmayan’ maslahatgüzar olarak, Tahran’a ilk ziyaretimi bu ay içerisinde yapmayı umuyorum” dedi.

İngiltere, İran’ın başkenti Tahran’daki diplomatik temsilciliklerinin 2011 yılında bir grup öğrenci tarafından basılması ve altı elçilik görevlisinin rehin alınmasının ardından büyükelçiliğini kapatmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Nisan 2024 (22) içerik yüklenmiştir.