FilistinHaberlerOrtadoğu

Aksa Müessesesi: İşgal yönetimi ilim halkalarının ihyasından rahatsızdır

Mescidi Aksa’nın açık alanında özel olarak düzenlenmiş sohbet alanları bulunur. Buralar geçmişte halka açık ilim halkaları oluşturmak, İslâmî konularda ilmî sohbetler yapmak, şer’î meselelerde müzakere yapmak, Kur’an ve hadisten nasihatlerde bulunmak amacıyla kullanılırdı. Gerek İngiliz işgali ve gerekse siyonist işgal döneminde yaşanan birtakım zorluklar nedeniyle bu gelenek büyük ölçüde unutturulmuştu. Son dönemde el-Aksa Müessesesi’nin öncülüğünde bu geleneğin yeniden ihya edilmesi için yoğun bir çaba sarf ediliyor. Söz konusu sohbet alanlarında ilim halkaları oluşturularak Kur’an ve sünnet ışığında ilmî müzakereler düzenleniyor ve bilgilendirme çalışmaları yapılıyor.

İşgal yönetiminin bu geleneğin yeniden ihya edilmesi çabalarından rahatsız olduğu ve el-Aksa Müessesesi’nin bu amaçla Mescidi Aksa bünyesinde yürüttüğü çalışmalara engeller çıkardığı bildirildi.

el-Aksa Müessesesi tarafından yapılan açıklamada işgal devletinin ilim halkaları geleneğini ihya çabalarını engellemek için de askerî şiddet metodundan yararlandığı vurgulandı. Bu halkaların oluşturulduğu sohbet alanlarına baskınlar düzenleyerek katılanları zorla uzaklaştırdığı ifade edildi.

Ramazan münasebetiyle Mescidi Aksa bünyesindeki ilim halkalarına ilginin artması üzerine işgal güçlerinin bu halkaları dağıtma amaçlı askerî şiddeti artırdıkları haber verildi. Son iki gün içinde birçok baskın düzenleyerek ilim taliplerini tehdit, hakaret ve fiili şiddet yoluyla uzaklaştırmaya çalıştılar. İşgal yönetimi bu halkaları dağıtma çabalarında sadece askerlerinden yararlanmakla kalmayıp sivil yahudileri de kışkırtarak onların da çirkin baskınlar düzenlemelerini sağladı.

el-Aksa Müessesesi işgal güçlerinin başvurduğu bu şiddet uygulamalarına karşı bugün (22 Temmuz Pazartesi) bir yazılı bildiri yayınlayarak tepkisini dile getirdi ve ilim halkaları geleneğinin Müslümanlar açısından önemli bir gelenek olduğunu, bu halkalardan her gün yüzlerce ilim talibinin istifade ettiğini dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.