İran

Al-i Habib: Siyonist işgalciler teröristlerle koalisyon halindeler

 İran’ın BM nezdindeki Büyükelçisi İshak Al-i Habib, terörizm kökenleri ile mücadeleye vurgu yapak, ‘’Yabancı işgaller işgalcilerle teröristlerin koalisyonuna sebep olmakta ve İsrail de Suriyeli teröristlere yardım etmektedir. ‘’ dedi.

BM Güvenlik Konseyinde Terörizmle Mücadele konulu toplantıda konuşan Al-i İshak, terörizmin uluslararası bir tehlike olduğunu ve onunla mücadelenin geniş kapsamlı ve önleyici ve yol bulunmasına bağlı olduğunu ve bu doğrultuda terörizmin finans kaynaklarını önlemenin önemli olduğunu söyledi.

17 bin İran vatandaşının terörist saldırılarda hayatını kaybettiğini ifade eden Al-, İshak, İran’ın terörizmle mücadeledeki azmine vurgu yaptı ve teröristlerin mali kaynaklarını önlemedeki faaliyetlerini açıkladı.

Petrol satışından elde edilen gelirlerin her gün bir bölümünün IŞİD ve diğer terörist gruplara aktarıldığını ve bu grupların geçmiş yıllarda Suriye ve Irak’ta yağmaladıkları petrol ve tarihi eser satışından elde ettiği gelirlerine değinen Al-i İshak, ‘’Bu örnekler bazı ülkelerin terörizmin mali kaynakları ile mücadelede siyasi iradeden yoksun olduklarını göstermektedir. ‘’ dedi.

Bazı ülkelerin terörizmle mücadele adı altında siyasi hedeflerini takip ettiğini ifade eden Al-i Habib, ‘’Rakip ülkelere veya kurumlara terörizm yaftası yapıştırmak onların rakip olduğunu için yapılmaktadır. Bu gibi uygulamalar meşruiyetten yoksundur ve böyle davranan ülkeler kendileri teröristleri yatan ve onlara yardım eden ülkelerdir. ‘’ dedi.

Halkın Münafıkları grubunun Beyaz Saray’da ve diğer bazı batılı ülkelerdeki varlığına değinen Al-i Habib, bu ülkelerin teröristlerin kara listelerde çıkarıp onları desteklediklerini söyledi.

Saldırılar karşısındaki savunma hakkı ve terörizm arasındaki ayrımın dikkate alınması gerektiğini ifade eden Al-i Habib, yabancı işgallerin son bulmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.