BahreynHaberlerOrtadoğu

Al-i Halife Bahreyn’de Krizi Tırmandırıyor

Halk Hareketi Sözcüsü Abdul-Gani Hançer, Tesnim’e yaptığı açıklamada; Bahreyn’deki mevcut duruma göre, Al-i Halif rejiminin yeni miladi yılda ülkede krizi tırmandırabileceğine işaretle, Al-i Halife rejiminin stratejisinin ülkede krizi tırmandırmak olduğunu kaydetti.

Yapılacak parlamento seçimleri öncesinde Al-i Halife’nin muhalifleri, teslim olup yönetimin talimatlarını yerine getirmek ile muhalefet yerine başkalarını ikame etmek seçeneklerinden birini tercih etmeye zorlamaya çalıştığını hatırlatan Hak Sözcüsü; rejimin ülkenin durumunu normal ve seçimlerin başarılı biçimde düzenlenmiş gibi göstermeye çalıştığını kaydetti.

Al-i Halife rejiminin seçimlere hile karıştırmak ve sonuçlarını değiştirmek gibi başka seçeneklere başvurmak suretiyle uluslararası camiaya ülkenin durumunun normalmiş gibi göstermeye çalışabileceğini de sözlerine ekleyen Hak Hareketi Sözcüsü sözlerinin devamında; Şeyh Selman’ın yargılanmasının sürmesinin onun tutukluluğunu sürdürmek için zemin sağlama niteliğinde olduğunu vurguladı.

Şeyh Selman’ın ilk dosya ile ilgili tutukluluk süresinin dolmak üzere olduğunu ifade eden Bahreynli aktivist, bu nedenle rejimin Katar’a casusluk yapmakla suçlayarak Şeyh Selman aleyhinde yeni bir komplo hazırladığını, oysa dünyanın ABD, Katar, Bahreyn ve Suudi Arabistan’ın ortaklığıyla hazırlanan plandan haberdar olduğunu kaydetti.

2018 yılında da Bahreyn’de krizin süreceğine inandığını ifade eden Hançer; Al-i Halife rejiminin krizi bölge ülkelerindeki duruma bağlamış olduğunu ve Bahreyn’in İran İslam Cumhuriyeti ve direniş cephesine bir baskı aracı olarak kullanıldığını belirtti.

Siyonist-Suudi-Amerikan bloğunun muhtelif yenilgilerine dikkat çeken Abdul-Gani Hançer, bu cephenin bölgede hiçbir başarı ve zafer elde etmediğini ifade etti.

Hak Hareketi Sözcüsü; Al-i Halife rejiminin ABD ve İngiltere’nin desteğiyle muhalefete yaptığı tüm baskı, işkence ve tutuklama girişimlerine rağmen Bahreyn halkının devrimini söndüremediğini kaydetti.

Bahreynli aktivist ayrıca, ülkenin ekonomik durumunu oldukça endişe verici olarak niteledi. Bahreyn’e destek veren Suudi Arabistan ve BAE gibi ülkelerde de ekonomik kriz yaşandığı için ülkede durumun daha da kötüleşebileceğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Temmuz 2021 (25) içerik yüklenmiştir.