ArabistanBahreynHaberlerOrtadoğu

Al-i Suud, Rejim Karşıtı Halkı Bahreyn’den Göç Etmeye Mecbur Bırakmaya Çalışıyor

Bahreyn İslami Amel Hareketi Genel Sekreteri Yardımcısı, Al-i Suud’un Al-i Halife’ye baskı yaparak, Rejim Karşıtı Halkı Bahreyn’den göndermeye çalıştığını vurguladı.

Bahreyn İslami Amel Hareketi Genel Sekreteri Yardımcısı Şeyh Abdullah Salih, Tesnim Habere verdiği röportajda, sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasının nedenin, onların Şeyh İsa Kasım aleyhinde itirafta bulunmamaları olduğunu belirterek şunları söyledi: ‘Sivillerin, genelkurmay başkanına suikast girişimi suçlamasıyla askeri mahkemede yargılanması kabul edilemez. Bu kişilerin tamamı tutuklandıktan sonra, Şeyh İsa Kasım aleyhinde şahitlik etmeye zorlandılar. Bu kişiler bunu yapmayı kabul etmediler ve bu nedenle de suikast girişiminde bulunmakla suçlandılar. Bu yargılamanın başka hiçbir açıklaması yoktur.

Özellikle bu hükmün adil bir şekilde alınmadığı göz önünde bulundurulduğunda, hiç kimse çıkarılan idam kararının uygulanmasını istemiyor. Sanıkların işkence altındaki itiraflarına dayanarak, bu suçlamaların kesinlikle asılsız ve yalan olduğu söylenebilir. Bu idam kararının uygulanma ihtimali bulunması konusunda ciddi endişeler vardır. Çünkü hükümet; alimlerden, halktan, Şeyh İsa Kasım’ın direnişinden, ülke dışındaki protestoculardan ve yedi yılın ardından inkılabın hala devam etmesinden intikam almak istiyor.

Suudiler, Al-i Halife’ye Rejim karşıtı halka karşı cinayetler işlemesi konusunda baskı yapıyor. Onlar bu şekilde, halkı ülkeden göç etmeye mecbur bırakmak istiyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.