ArabistanHaberlerOrtadoğu

Al-ı Suud ve Al-ı Halife’nin siyasi ve dini aktivistlerin tutuklanmasına hız vermeleri

Arabistan ve Bahreyn’de Al-ı Suud ve Al-ı Halife rejimleri siyasi ve dini akvistlerin tutuklanmasına “hız” kazandırdılar.

Arabistan ve Bahreyn rejimleri hem ülke içinde ve hem bölgesel ve dış siyasetlerinde bir birine paralel olarak hareket ediyorlar; daha doğrusu Bahreyn, Arabistan’da Al-ı Suud’un siyasetlerini gözü kapalı izliyor.

Ülke içinde insan haklarının açıkça ihlal edilmesi Al-ı Suud ve Al-ı Halife’nin ortak yönleridir üstelik bu konuda artan bir süreci izliyorlar. Bu bağlamda Al-ı Suud güvenlik güçleri Suudi din adamı “Ali bin Said el-Gamedi”, kardeşi ve diğer 5 din adamını tutukladı. Aynı dönemde Al-ı Halife rejimi de Bahreynli din adamı “Muhammed Said el-Erad”ı, Resulullah’ın –saa- vefatı ardından yaşanan tarihi bir olay hakkında paylaştığı bir twitt nedeni ile tutuklayarak bir yıl hapis ve para cezasına çarptırdı.

Al-ı Suud din alimleri ve siyasi aktivistleri tutuklarken veliaht prens bir kez daha yine göstermelik reformlarla Arabistan’ın açık topluma doğru harekette olduğu izlenimi bırakmaya çalışıyor. Aslında Muhammed bir Salman’ın açık toplumdan hedefi ise Arabistan sosyal alanını özellikle de kadın haklarını Batılılaştırmaktır fakat aynı zamanda ülkenin siyasi ortamına da yoğun baskı uygulamaktır. Başka bir ifade ile Muhammed bin Salman nisbi sosyal özgürlükler ve yoğun bir şekilde kapalı siyasi ortamın oluşturulması gibi çelişkili bir tutum izlemektedir ve bu yolda da aktivistler ve din adamlarının da yoğun ve ağır sağlık durumları ve yüksek yaşlarına asla aldırış etmiyor.

Bu bağlamda Katar el-Cezire tv kanalı Arabistan hapishanelerinde tutuklanan insan hakları aktivistlerinin durumu ile ilgili yayınladığı raporda söz konsu aktivistlerin uygun şartlarda olmadıklarını, aralarında şeyh Sefer el-Havali gibi bazılarının hasta olmalarına rağmen geçen hafta Al-ı Suud’u eleştirdikleri için tutuklandıklarını belirtti.

Bahreyn’de Al-ı Halife de Al-ı Suud rejimin Arabistan’da siyasi ve dini aktivistlere karşı şiddet uygulamalarına yoğunluk kazandırdı. Aslında Suudi Arabistan’ın nisbi sosyal özgürlükler oluşturarak ve toplum çehresine batılı makyaj yaparak Bahreyn gibi bazı ülkeleri örnek aldığı fakat buna rağmen Al-ı Halife rejimi de ülkede siyasi v e dini baskı ortamı oluşturarak Suudi Arabistan’ı örnek aldığı söylenebilir. Al-ı Halife rejimi, Bahreyn ile yakın ilişkileri olan Avrupa parlamentosunun bazı üyeleri bile bu cinayetleri kınayacak kadar siyasi ve dini aktivistleri tutuklamaya devam ediyorlar. Avrupa parlamentosu geçen ay oy çoğunluğu ile Bahreyn’de insan haklarının ihlalini kınayan bir bildiri taslağını onaylayarak tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

Bu arada insan hakları izleme örgütü veya uluslararası af örgüt gibi STK’ların Suudi Arabistan ve Bahreyn’i dünyada insan haklarını en fazla ihlal eden ülkeler arasında sıralamalarına rağmen BM ve en önemli erkanı olan BMGK şimdiye kadar en azından söz konusu iki ülkede insan haklarının açık bir şekilde ihlal edilmesini kınama bağlamında hiçbir girişimde bulunmamalarıdır.
Aslında Bahreyn ve Arabistan’da Al-ı Halife ve Al-ı Suud’un muhalefeti tutuklamalarına hız kazandırmalarının başlıca sebeplerinde biri ise BMGK’nin her iki ülkede insan hakları konusuna hiç ilgi göstermemesi ve kayıtsız kalmasıdır

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.