HaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

Alaaddin Brucerdi: İran’ın Latin Amerika ülkeleri karşısındaki siyaseti stratejiktir

İran İslami Şura meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı, İran’ın latin Amerika ülkeleri ile ilgili izlediği siyasetin stratejik olduğunu bildirdi.

Dün Tahran’da Latin Amerika ülkeleri elçilerini kabul eden İran İslami Şura meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alaaddin Brucerdi, Latin Amerikanın kapasitesinin genelinin İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkilerin sağlanması yönünde her zaman oranla daha uygun halde olduğunu bildirdi.

İran ile Latin Amerika ülkeleri arasında özellikle ekonomik alanda olmak üzere ilişkilerin gelişmesinin zaruri olduğunu belirten İran İslami Şura meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Brucerdi, Latin Amerika ülkelerinin İran’da özellikle yatırım alanında daha aktif olabileceklerini ve mevcut imkanlardan yararlanabileceklerini bildirdi.

ABD Başkanı Trump’ın KOEP önünde bir takım engeller oluşturarak İran’ın nükleer anlaşmanın imkanlarından yararlanmasını engellemek istediğini hatırlatan Brucerdi, halen bankacılık alanında sorunların devam ettiğini, ama her ülkenin kendi milli para birimleri ile ekonomik ve ticari ilişkilerin sürdürülebileceğini söyledi.

İran İslami Şura meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı ayrıca Yemen’de 15 bini aşkın masum savunmasız insanın öldürüldüğünü ama insan hakları savunucu batılı ülkelerin bu konu karşısında ölüm sessizliği içinde olduklarını ve hatta daha fazla insanı öldürmesi için Amerika ve İngiltere’nin iftiharla Arabistan’a silah temin ettiklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.