AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Alaaddin Burucerdi: AB ile müzakerenin amacı Batı’yı denemektir

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyesi Alaaddin Burucerdi, AB’nin İran’a sunduğu ekonomik paket ile ilgili olarak ,
“ABD’nin yaptırımlarına karşı sunulan öneriler pratik bir güvence sağlamazsa yararlı olamayabilir. Bu yüzden Avrupalıların pratik önlemlerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“İran vatandaşlarının haklarını korumak için uluslararası düzeylede çalışmamız lazım” diyen Burucerdi, şöyle devam etti: ABD İran karşıtı yaptırımların başlamasından önce, Peugeot ve Total gibi büyük şirketleri ülkemizden çıkarttı. Bu girişim akla şu soruyu getiriyor. Acaba Avrupalılar ABD’nin karşısında durabilecekler mi?

İran ile AB arasındaki başaltılan müzakereleri Avrupa için deney sahası olarak nitelendiren Burucerdi, “AB’nin çıkarlarını ve İran’la yapılan nükleer anlaşmayı savunmak için pratik anlamda neler yapabileceklerini görmeliyiz” diye konuştu.

Alaaddin Burucerdi, CFT tasarının kaderi hakkında, “İran’ın ‘karapara aklama ve terörün finansmanı ile mücadele’ye katılıp katılması 2 ay boyunca belirlenmeli” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Şubat 2024 (21) içerik yüklenmiştir.