AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Alaaddin Burucerdi, Amerika’nın teröristleri desteklemesini eleştirdi

Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Valentin Poriazov, İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi ile bir araya geldi.

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Burucerdi, İran ile Bulgarsitan arasındaki gelişen ilişkilerin önemine değinerek “Siyasi, ekonomik ve özellikle parlamentolararası alanlardaki ilişkilerimizi geliştirip iki halkın menfaatlerini gözetmek için uygun fırsatlar vardır” açıklamasında bulundu.

DAEŞ karşıtı koalisyonun göstermelik bir koalisyondan başka bir şey olmadığını belirten İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Burucerdi “Teröristlere yardım ve eğitmenin devam etmesinden dolayı bu tür gruplar güçlenmiş ve bu sürecin bu şekilde sürdürülmesi bütün ülkelere tehdit niteliğindedir” diye konuştu.

Amerika ve onun Avrupa’daki müttefiklerinin teröristlere para ve silah yardımda bulunmalarını ve teröristleri iyi ile kötüye ayırmalarını eleştiren İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Burucerdi “Teröristlerin dili şiddet dilidir ve bütün terör gruplarının işlevi suçsuz insanları katletmektir” ifadesini kullandı.

Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Poriazov da bu görüşmede İran’ın bölgesel ve uluslararası arenadaki önemli rolüne işaret ederek “İran İslam Cumhuriyeti bir uluslararası aktör olarak bölgedeki gerginliklerin karşısında olumlu rol üstlenebilir” aidye vurguladı.

Bütün bölge ülkelerinin terör gruplarını ortadan kaldırmak için işbirliği yapmaları gerektiğinin altını çizen Bulgar yetkili, İran ile Bulgaristan arasındaki siyasi ve parlamento ilişkilerinin gelişmesini iki ülkenin ekonomik ve sanayi işbirliğini artırması için iyi bir fırsat olarak değerlendirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.