AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Alaaddin Burucerdi: Avrupalılar ile yürütülen müzakereler, hücceti tamamlamak içindir

İran İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, İran İslam Cumhuriyeti ile Avrupalılar arasında yürütülen müzakerelerle onlar için hüccetin tamamlanmış olacağını kaydetti.

Burucerdi bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupalı taraflarla müzakere sürecine işaretle, Avrupalılar’ın önemli ve tarihi bir sınavla karşı karşıya olduklarını çünkü dünyaya ABD gibi bir ülkenin zorbacı politikalarının hakim olmayacağını vurguladı.

Burucerdi, Amerikalıların İran ile resmi ve ekonomik münasebetleri olmadığı için başkalarının da bundan yararlanmasını istemediklerini belirterek, mevcut durumda Avrupalılar’ın kendi ulusal çıkarlarını korumak peşinde olduklarını göstermeleri gerektiğini kaydetti.

ABD Dış Politikası Yüksek Temsilcisi’nin nükleer anlaşmanın korunması ile ilgili açıklamasına da değinen Burucerdi, sırf açıklamalarda bulunmanın İran için değeri olmadığını pratik girişimlerin nükleer anlaşmanın korunması için en önemli güvence olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İran karşıtı sözleri hakkında ise İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı, Pompeo’nun kullandığı edebiyatın günümüz dünyasının diplomatik edebiyatı olmadığını, onun başkalarına verdikleri emirlerinin yerine getirilmesini düşündüğünü ifade etti.

Kapalı