HaberlerİranLübnanOrtadoğu

Alaaddin Burucerdi Lübnan Başbakanı İle Görüştü

İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyon başkanı Alaaddin Burucerdi, bölgenin sebat ve istikrarının korunmasında Lübnan’ın çok önemli rolünün olduğunu söyledi.

Burucerdi, Beyrut’ta Lübnan başbakanı Temmam Selam ile yaptığı görüşmede, İran’ın, Lübnan’ın toprak bütünlüğü, hakimiyeti ve birliğinin korunmasını desteklediğini bildirirken, Lübnan’ın bu birlik ve uyumunun bölgenin güvenlik ve istikrarının korunmasında da çok önemli rolünün olduğunu inandığını söyledi.

İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyon başkanı Alaaddin Burucerdi, Lübnan’da en kısa zamanda yeni bir hükümetin kurulmasını da temenni ederken, sözkonusu görüşmede hükümeti kurmakla görevlendirilen yeni Lübnan başbakanı da, bölgenin mevcut durumunu son derece hassas olarak nitelerken, aşırı mezhebi girişimlerin yalnızca siyonist rejim İsrail’e hizmet edeceğini söyledi.

Bu arada dün Burucerdi’nin başkanlığında Lübnan’a giden İran parlamento heyeti Lübnan temasları çerçevesinde görüşmelerini sürdürürken Burucerdi, görüşmelerde bölgenin durumu ile iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi yollarını ele aldıklarını söyledi.

Lübnan’dan önce Suriye’de de bir dizi görüşmelerde bulunan İran parlamento heyeti başkanı Burucerdi dün basın mensuplarına verdiği demeçte, Amerika’nın Suriye aleyhindeki son tehditlerine temas ederek, Amerika’nın böyle bir saldırıdan sakınmasının Amerika ve siyonist rejimin çıkarları doğrultusunda olacağını zira Suriye aleyhinde muhtemel bir saldırının bölgede telafisi mümkün olmayacak şekilde bir faciaya neden olacağını söyledi.

İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyon başkanı Alaaddin Burucerdi, ABD milleti temsilcilerinin de, Amerikan halkının istekleri çerçevesinde Suriye konusunda tutumunu gözden geçirmeleri temennisini dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.