HaberlerİranSuriye

Alaaddin Burucerdi: Suriye, Siyonizim ve ABD’ye Karşı Direnişin Temel Mihveridir

İran Şura Meclisinde Milli Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Başkanı Alaaddin Burucerdi; Suriye’nin, Siyonizm ve ABD’ye karşı direnişin temel mihveri olup düşmanla iltimas saflarında yer aldığına işaret ederek İran’ın bu saflarda Suriye’nin yanında yer aldığını yineledi.

Russia Today Televizyonuna dün bir röportaj veren Burucerdi; Suriye’de yaşanan krizin Batılı ve Siyonist güçlerin Suriye’yi ve halkını zayıflatarak direnişi ortadan kaldırmayı hedeflemesi şeklinde özetlenebileceğine dikkat çekerek bu hedefin hiçbir şekilde gerçekleşmeyeceğini vurguladı.

İran’ın Suriye’ye sunduğu desteğin Siyonist oluşum karşısındaki direnişe sunulan bir destek olduğunu belirten Burucerdi ; bu nedenle İran’ın uluslararası alanda siyasi ve ekonomik gücünün yanı sıra bütün ilişkilerini Suriye ve halkına destek olarak sunmasının gayet normal bir durum olduğunu beyan etti.

Silahlı terör gruplarının iki yıldır devam eden uluslararası askeri ve mali desteğe rağmen Suriye’de başarısız olduğuna değinen Burucerdi; Suriye ordusunun dışarıdan beslenen silahlı terör gruplarına karşı sağladığı başarılarının Suriye halkının bir bütün olarak ordusuna sımsıkı kenetlenmesinden geldiğinin altını çizdi.

Suriye’de ve bölgede yaşanan kaos ve çatışmaların Ortadoğu bölgesinin gelişmesini istemeyenlerden başka hiçbir tarafa hizmet etmeyeceğine işaret eden Burucerdi; el-Kaide terör örgütünün ABD’nin elindeki bir kukladan ibaret olduğunu vurgulayarak bu kuklanın Suriye halkını katletmede kullanıldığını kaydetti.

Silahlı terör örgütlerine sunulan silah ve mali desteğin yeni bir konu olmadığını ifade eden Burucerdi; silahlı teröristlerin güçlerini yitirmesiyle daha fazla teröristi cezp etmek için bu desteğin kat kat arttırıldığını belirterek teröre destek olarak özetlenebilecek bu politikaların daha başından beri kaybetmeye mahkum olduğunun altını çizdi.

Suriye hükümeti ve halkının uluslararası bir terör saldırısına karşı mücadele etmekte olduğunu yineleyen Burucerdi; sürecin Suriye’nin lehine döndüğünü ve teröre karşı mücadelede sağladığı başarıların zaferi günbegün yaklaştırdığını sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.