HaberlerİranOrtadoğu

Alaeddin Brucerdi: İran bütün ülkelerle ilişkide olmaya inanıyor

İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı “İran, bütün ülkelerle iyi ilişki ve teamülde olmaya inanıyor ve hiçbir ülkeyle de savaşma niyetinde değil” dedi.

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Brucerdi dün bir Serbest Üniversitenin düzenlediği kültürel eğitim döneminin kapanış töreninde, öğrencilerin gündemdeki sorularını cevaplandırırken, İran’ın neden Suriye’yi desteklediğine dair bir soru üzerine “İran İslam Cumhuriyeti ve bölgenin milli menfaatleri işgalci İsrail karşısında direnmekle sağlanıyor” dedi.

Brucerdi daha sonra “Siyasi ve askeri mantık, Direniş barikatının kendi ülke sınırlarının kenarında olmamasını icabediyor” diye vurguladı.

Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Brucerdi, İslami İran’ın başka ülkelerle ilişki kurması konusunda da, ülkede Hasan Ruhani’nin iktidarı ele almasından sonra dünyayla daha iyi ilişkiler kurulması konusunda iyi bir atmosfer oluştuğuna değinerek “Batılılar, Ruhani Hükümetiyle önceki iktidarlara göre daha iyi anlaşabileceklerine inanıyorlar. Onlar krizden çıkma konusunda da umutlular” ifadesini kullandı.

Brucerdi ayrıca “İran, hiçbir ülkeyle savaşma niyetinde değil, tam aksine dünyayla iyi ilişki ve teamülde olma yolları peşinde” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.