HaberlerIrakOrtadoğu

Alalam Kanalı: Irak Ordusu Kerkük Kentinin Havice Bölgesinde Teröristlerin Elindeki 18 Çocuğu Kurtardı

Irak ordusuda az önce, teröristleri koruyan aşiret üyelerine operasyon başlattığı sırada, Aşiret üyelerine bağlı silahlılar,18 çocuğu rehin almıştı. Irak ordusu da özel bir operasyon sonucu 18 çocuğu teröristleri destekleyen aşiret üyelerinin elinden kurtardı.

Sözde bazı islami kanalların haberine göre, güya! Irak ordusunun Kerkükün Havice bölgesinde, Protesto gösterisi düzenleyen halkı taradı iddaları, yalan çıktı. Tam Aksine, Havice de teröristleri koruyan el Ceburi aşiret üyelerinin, ırak askerlerine saldırması üzerine çıktığı, tüm ajanlarca doğrulandı.

Eski Saddamcı aşiret olan El Ceburi aşiretine mensup bazı şahıslarda teröristleri koruyunca Irak ordusu el ceburi aşiretinden teröristleri kendilerine verrmelerini istedi. ElCeburi aşireti de ırak ordudunun isteğini reddettiler.

Irak ordusu bölgeden çekildiği sırada, aşiretin arasında bulunan silahlılar da, ırak askerlerine arkadan ateş açtılar. Açılan ateşle, 12 asker şehid olmuştu.

Teröristlerle Irak ordusu arasında çıkan çatışmada, 39 terörist öldü, teröristlere destek veren aşiret üyelerinden ise 126 kişi yaralandı. Irak ordusu ise 15 askeri şehid oldu, 33 askeri de yaralandı. Havicedeki durumun sakinleştiği açıklandı

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.