HaberlerLatin Amerika

ALBA üyeleri ortak para birimi Sucre’ye geçiyor

Latin Amerika ülkeleri ve Karayipler’i temsil eden liderler, ABD dolarının kullanımını azaltmak amacıyla bölgesel bir para birimi oluşturulmasına ilişkin bir kararı kabul etti.

Bolivya’da yapılan Amerika için Bolivar İttifakı Örgütü (ALBA) zirvesinde alınan kararla Venezuela, Ekvador, Bolivya, Dominik Cumhuriyeti, ve Nikaragua gibi Latin Amerika ve Karayip ülkelerinin üye olduğu örgüt içindeki ticaret ortak para birimi ‘Sucre’ ile yapılacak.

Bolivya devlet başkanı Evo Morales, ortak para biriminin oluşturulmasını öngören belgenin imzalandığını açıklarken, Venezüella lideri Hugo Chavez kararı “bir paradigma devrimi” olarak nitelendirdi.

“Özerk ve egemen bir para sistemi” olarak tanımlanan Sucre, 2010 yılında dolaşıma sokularak Latin Amerika ülkeleri arasında kullanılan ortak para birimi olacak.

ALBA liderleri zirvede iklim değişikliği ve ticaret konularını görüştü, Honduras’ta haziran ayında yapılan darbeye yönelik eleştirilerini de yineledi.

ALBA üyesi olan Honduras’ta “birileri yine pençelerini gösterdi, ülkenin demokratik ve ilerici meşru hükümetinin devrildi”” ifadesini kullanan Chavez, “Honduras darbesi yenilgiye uğrayacaktır, tarih zaten yenilmiş olan bu darbeyi yenecektir” dedi.

Amerika için Bolivar İttifakı Örgütü (ALBA) Latin Amerika ve Karayipler ülkeleri arasında sosyal, ekonomik ve siyasi entegrasyonu sağlamak amacıyla kurulmuş olan bir birlik. Serbest ticaret anlaşmaları yerine bölgesel ekonomide işbirliğine öncelik veren ve ekonomide sosyal iyileşmeyi de hedefleyen örgüt, ismini Güney Amerika’nın anti emperyalist kahramanı Simon Bolivar’dan alıyor.

Uzun bir süredir ALBA’nın gündeminde olan ortak para birimi Sucre ise Latin Amerika’nin bağımsızlığında bir başka önemli isim olan Antonio José de Sucre’den ismini alan ve AB üyeleri tarafından oluşturulan Euro’yu örnek alan bir ortak para birimi olarak planlandı.


Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (108) içerik yüklenmiştir.