HaberlerLatin Amerika

ALBA’dan ABD’ye sert tepki

Alba birliği üyesi ülkelerin Havana’daki zirve toplantısına katılanlar Amerika dış işleri bakanının İran ile Latin Amerika ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmesi hususundaki sözlerini kınadılar.

Bu alanda Venezüella cumhurbaşkanı Hugo Chavez, Alba birliği üyelerinin Havana’daki yedinci ortak toplantısının kapanış bildirisinde HillaryClinton’un İran aleyhindeki sözlerine itiraz ettiklerini söyledi.

Venezüella cumhurbaşkanı toplantının kapanış bildirisinde Alba üyeleri, siyasi, ekonomik ve sosyal sistemlerini kendileri seçtikleri ve Amerika’nın görüş berilemesine ihtiyaç bulunmadığını söyledi.

Chavez, Amerika’nın Latin Amerika ile İran ilişkilerinin gelişmesine müdahalesinin Alba üyesi ülkelere karşı tehdit sayıldığını ve Washington’un kalkınmakta olan ülkelerin gelişmesine engel olmak ve Latin Amerika’daki arka bahçesini korumaya çalıştığını söyledi. Chavez Honduras’taki askeri darbe ve Kolombiya topraklarında Amerika’nın askeri üss kurmasının Amerika emperyalizminin Latin Amerika’ya sulta kurma çalışmalarının diğer belirtileri sayıldığını vurguladı.

Bu arada Brezilya ve Bolivya yetkilileri de Clinton’un İran hakkındaki sözlerini kendi iç işlerine müdahale olarak nitelediler.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.