HaberlerİranOrtadoğu

Ali Ekber Cevanfekr, İRNA genel müdürü oldu

İran İslam Cumhuriyeti İslami İrşad ve Kültür Bakanı’nın talimatıyla Ali Ekber Cevanfekr İRNA’nın Genel Müdürü görevine atandı.

1960 doğumlu olan Cevanfekr, basın yayın okulu hocasıdır ve İRNA’nın eski çalışanıdır. İslami haber ajansına 1981 yılında muhabir olarak işe başladı ve 23 yıl boyunca muhabirlik, editörlük, baş editörlük, iç ve dış haber büroları gibi farklı birimlerde görev aldı.

1989 yılında İmam Humeyni’nin Selman Rüşdi hakkındaki fetvasını desteklemek amacıyla İspanya’yı terk eden Civanfikr 1990-2001 yılları arasında da İRNA’daki haber birimlerindeki görevinin dışında İslami devrim liderinin özel muhabirliğini de üstlendi.

Sekiz yıl süren kutsal savunma yıllarında da Abadan ve Ahvaz’da İRNA’nın büro başkanlığını üstlenen Civanfikr bir sürü operasyonda da muhabir ve haber ekibinin sorumlusu olarak katıldı.

İngilizce ve İspanyolca bilen Cevanfekr’in iç ve dış basında birçok makalesi ve raporları yayınlandı. Ayrıca İran’ın kültür ve basın kurumunu kurulmasında önemli rol oynadı.

Geçen dört yılda da Cevanfekr dokuzuncu ve onuncu hükûmetlerde Cumhurbaşkanlığı basın danışmanlığı görevini yürütüyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (3) içerik yüklenmiştir.