AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Ali Ekber Salihi: Avrupa’nın nükleer anlaşmadaki teklifleri İran beklentileri için yeterli değil

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, dün Norveç’in başkenti Oslo’da BM genel sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.

İRNA’nın haberine göre, Salihi, sözkonusu görüşmede, Amerikan yönetiminin geçmiş dönemlere göre nükleer anlaşmayla ilgili son siyasetlerinin yıkıcı olduğunu belirterek, ”mevcut şartlarda nükleer anlaşmanın korunmasının kuşkulu olduğunu’ belirterek, Avrupa Birliği tarafından yapılan tekliflerin İran İslam Cumhuriyeti’nin beklentilerini karşılamada yetersiz olduğunu’ söyledi.

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı, nükleer anlaşmadan dolayı iktisadi, bankacılık ve yatırım alanlarındaki sonuçların İran’ın beklentilerinin çok altında olduğunu belirterek, ‘BM ve Avrupa ülkeleri gibi nükleer anlaşmayı destekleyenlerin Amerikan başkanı Trump’ın siyasetleri karşısında durmaları gerektiğini’ söyledi.

BM genel sekreteri de, nükleer anlaşmada ABD’nin dışında kalan ülkelerle nükleer anlaşmanın korunması için ikili görüşmeleri sürdüreceğini belirterek, ‘bu anlaşma dünya istikrarı için korunmalıdır’ dedi.

BM genel sekreteri İran’ın Avrupa Birliği’nden iktisadi ve siyasi beklentilerini anladığını belirterek, ”nükleer anlaşma taraflarından en yakın fırsatta İran’ın beklentilerinin karşılanması çağrısında’ bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.