HaberlerİranOrtadoğu

Ali Ekber Salihi: Buşehr nükleer santralı her yıl düzenli bir şekilde 1000 megavat elektrik üretmektedir

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi, İran’ın güneyinde yer alan Buşehr nükleer santralinde yılda düzenli olarak 1000 megavat elektrik enerjisi üretildiğini söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Salihi, dün İran Atom Enerjisi Kurumu ve İran Sağlık Bakanlığı arasında Tahran’da nükleer tıp ve kanser tıp eğitim merkezinin yapımı ve mali giderlerinin teminiyle ilgili varılan bir işbirliği anlaşması merasiminde yaptığı açıklamada, ”Buşehr nükleer santrali, yılın 10 ayında kalıcı ve düzenli bir şekilde 1000 megavat elektrik enerjisi üretmektedir ve 2 ay ise bu santralin tamir ve bakımı için çalışmaya ara vermektedir’ dedi.

İran’ın Buşehr Nükleer Santrali, 7 yıldır elektrik enerjisi üretmeye başlamış ve bu santral aynı zamanda bölgenini iki güçlü ülkesi İran ve Rusya arasında stratejik işbirliği için bir sembole dönüşmüştür.

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı, İran’ın yıllık elektrik enerji ihtiyacının halihazırda 55 bin megavat olduğunu söyledi.

İran’ın Buşher nükleer santrali 2017 yılında ülke elektrik şebekesine 6 milyar 800 milyon kilovat elektrik enerjisi vermiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2022 (30) içerik yüklenmiştir.