HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Ali Ekber Velayeti: ABD’nin Suriye’deki girişimleri bahaneden ibarettir

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei Danışmanı, Amerikalılar’ın kimyasal silah kullanıldığı iddiasıyla Suriye’de yaptıklarının bahaneden ibaret olduğunu belirtti.

İslam İnkılabı Rehberi Uluslararası Danışmanı Ali Ekber Velayeti bugün Tahran’da Çin Dışişleri Bakanlığı Danışma Komitesi üyelerinden Xi Pibing ile düzenlediği basın toplantısında, Suriye’de teröristlerin yenilmesinin ardından ABD ve müttefiklerinin kendi hedeflerini icra etmek için harekete geçtiğini ifade etti.

Velayeti, ABD ve müttefiklerinin Suriye’ye saldırısını kınayarak, Suriye halkı ve hükümetinin her zamankinden daha güçlü şekilde kendi toprak bütünlüğünü koruyabildiklerini vurguladı.

Suriye yönetiminin kimyasal silah kullanmakla suçlanmasının yalan olduğunu belirten İslam İnkılabı Rehberi Uluslararası Danışmanı, son sıralarda İran heyetinin Doğu Guta’ya yaptığı ziyaretinde kimyasal silah kullanıldığına dair herhangi bir belirtisinin görülmediğini, oysa kimyasal silah etkilerinin uzun süre kaldığını vurguladı.

İslam İnkılabı Rehberi Danışmanı, Çin’e ABD ve müttefiklerinin Suriye’ye başına buruk biçimde düzenlediği saldırıyı kınadığı için teşekkür ederek, nükleer anlaşmaya değindi, İran’ın yükümlülüklerini yerine getirdiğini, başka ülkelerinin ABD’yi kendi yükümlülükleri için zorlamaları gerektiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.