HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Ali Ekber Velayeti, Beşşar Esad ile görüştü

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad dün sabah, Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney’in Uluslararası İşler Danışmanı Ali Ekber Velayeti ile temaslarda bulundu.

Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra, İsrail’in özellikle Lübnan ve Filistin topraklarına son saldırılarına ilaveten bölgede başka ülkeleri hedef almada aralıksız süren tehditleri gölgesinde bölgenin gündem konuları ele alındı.

Irak’taki durumların da ele alındığı görüşmede, Irak halkının desteğini haiz olacak, Irak’ın yanı sıra bölge istikrarı ve güvenliğine olumlu yansımalarda bulunacak bir hükümetin derhal kurulması gereği belirtildi.

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı el-Esad, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad ile geçen Şubat ayında başkent Şam’da iki dost ülke arasındaki ayrıcalıklı ilişkiler, bölge ve uluslararası gündem konularına ilişkin temaslarda bulunmuştu.

Görüşmelerde aynı zamanda, Suriye ve İran arasında vize uygulamasını kaldıran bir anlaşma imzalanmıştı.

Suriye-İran Yüksek Karma Komisyonunun geçen Nisan ayında Şam’da düzenlediği toplantılarda ekonomi, ulaştırma, telekomünikasyon, bilişim, kültür, eğitim, yüksek öğretim, tarım, turizm, çalışma ve sosyal işler, yerel idare, içişleri ve enformasyon alanlarında işbirliğini öngören belgelere imza atılmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mart 2023 (3) içerik yüklenmiştir.