HaberlerİranOrtadoğuTürkiye

Ali Ekber Velayeti: İran bütün müslümanların dayanağıdır

İran İslam nizamının maslahatlarını belirleme kurumuna bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi başkanı Ali Ekber Velayeti, İran’ın başta direniş hattı olmak üzere bütün müslümanların dayanağı olduğunu söyledi.

Velayeti, İran’ın Suriye, Irak, Lübnan gibi terörle mücadele eden ülkelere yönelik desteklerine temas ederek, İran’ın başta siyonizm karşıtı direniş ekseni olmak üzere İslam ülkelerinin hamisi olduğunu söyledi.

Velayeti, terör örgütü DAEŞ’in Orta Asya, Kafkasya ve Rusya’ya yayılması tehlikesine de işaretle, böyle bir zamanda Rusya’nın askeri varlığının Suriye’de varlığının zaruri olduğunu belirterek; ‘Zira, Rusya’nın Suriye’de DAEŞ ile mücadele etmemesi halinde, onunla Moskova kapılarında karşı karşıya kalacağını, aynı şekilde İran’ın da DAEŞ ile mücadele meydanlarında olmaması halinde, o zaman da İran’ın sınırlarında DAEŞ ile mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye ve Rusya arasında yaşanan gerginliğe de temas eden Velayeti, iki ülkenin gerginliği azaltmasının bölge ve kendilerinin yararına olacağını belirterek, elbette bunun gerginliğin azalması halinde Rusya’nın Suriye topraklarında meşru varlığı olmadığı manasına gelmediği ve Türkiye’nin de teröristlere yönelik desteğini sürdürmesi manasına gelmeyeceğini söyledi.

Stratejik Araştırmalar Merkezi başkanı, Beşşar Esad’ın yapılan seçim sonucu halkın seçtiği kanuni bir cumhurbaşkanı olduğunu belirterek, bu durumun İran’ın Kırmızı Çizgisi olduğunu söyledi.

Velayeti, Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran İslam Cumhuriyeti aleyhindeki açıklamasına da temasla, ‘bu ülkenin yetkililerine, akıllı bir tutum sergilemelerini tavsiye ediyoruz aksi halde bu çıkarlarına olmayacaktır” dedi.

Velayeti, açıklamasında ayrıca Türkiye yetkililerinden, açıklamalarında akıllı olmalarını ve ABD ve siyonistlerin isteği doğrultusunda yangına daha fazla körükle gitmemelerinin beklendiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Nisan 2023 (1) içerik yüklenmiştir.