HaberlerİranOrtadoğu

Ali Ekber Velayeti: İran füze gücü konusunda kimseden izin almayacak

İran İslam inkılabı rehberinin uluslararası işler danışmanı Ali Ekber Velayeti, İran’ın füze gücü konusunda kimseden izin almayacağını belirterek, İran’ın ihtiyacına göre füze gücünü kalkındırmaya devam edeceğini söyledi.

Velayeti, dün Tahran’da Jacques Hoggard başkanlığındaki Fransız heyetini kabulünde yaptığı açıklamada, İran’ın Avrupa’da özgürlüğün bayraktarı olan Fransa’dan beklentisinin bazı Avrupa ülkelerine göre daha farklı tutum izlemesi olduğunu söyledi.

Velayeti, İran’ın Fransa cumhurbaşkanı Macron’dan beklentisinin nükleer konuda daha güçlü bir tutum ortaya koyması olduğunu belirterek nükleer anlaşmanın değişmesinin mümkün olmadığını zira nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nda hiç bir değişikliğin olmayacağını belirtti ve ”Macron’un İran’a yapacağı ziyarette nükleer konuyu gündeme getirmesi halinde İran’ın bu duruma olumsuz cevap vereceğini’ söyledi.

Ali Ekber Velaayeti, İran ve Fransa’nın maslahatının Suriye’de Beşar Esad’ın ekseninde istikrar ve güvenliğin sağlanmasını savunmayı gerektirdiğini söyledi.

Sözkonusu görüşmede Fransız heyeti başkanı da, ülkesinin İran’la siyasi, kültürel ve ticari alanlarda ilişkileri geliştirmek ve güçlendirmek istediklerini söyledi.

Bu arada heyetin diğer üyeleri de, Fransa’nın önceki cumhurbaşkanı Fransuva Hollande’in Batı Asya ve özellikle Suriye ve Lübnan konusunda siyasetleri eleştirerek, ”Eğer, İran ve Rusya’nın Suriye’de güvenlik ve istikrarı sağlama yönünde çabaları olmasaydı, bugün terör örgütü IŞİD bütün dünya için tehdit olacaktı” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.