HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Ali Ekber Velayeti: İran ve Suriye bölgede düşmanların nüfuzunu azaltmada etkili rol oynamıştır

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad dün İran İslam inkılabı rehberinin uluslar arası ilişkiler danışmanı Ali Ekber Velayeti ve ona eşlik eden heyeti kabul etti.

Teröre karşı savaşta hızlı gelişmeler ve bu gelişmelerin siyasi yansımaların ele alındığı görüşmede; Şam kırsalı Doğu Ğuta ve ahalisinin tamamen radikal teröristlerden kurtarılması münasebetiyle Velayeti, Esad ve Suriye halkına kutlamalarını takdim etti.

Görüşmede Esad; Suriye ordusunun radikal teröre karşı savaş meydanında sağladığı her zafere eş zamanlı olarak Batılı bir kısım devletlerin Suriye’ye karşı tırmandırdıklarını ve olayların akışını değiştirmeye çalıştıklarını belirtti.

Bir kısım devletlerin Suriye’de maşa olarak kullandıkları terör örgütlerle işbirliği içinde uydurdukları yalan dolanlara dayalı olarak Suriye’ye tehditler savurduklarına dikkat çeken el Esad; bu tehditlerin Şam kırsalı Doğu Ğuta ve ahalisinin radikal terörden kurtarılması ardından geldiğine vurgu yaptı.

Bu arada Ali Ekber Velayeti Şam’da bulunduğu bir dizi temasların ardından Vakıflar Bakanı Muhammed Abdüssettar es’Seyyid ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Velayeti; Suriye’nin yedi yıldır radikal terörün edat olarak kullanıldığı muhtelif yönlü evrensel savaştan başı dik ve eskisinden daha güçlü bir şekilde çıktığını belirtti.

Velayeti Suriye hükümetinin güçlü ve sağlam bir şekilde peş peşe zaferler kaydettiğine dikkat çekerken, İdlib dahil tüm Suriye topraklarının kurtarılması ve işgalci ABD güçlerinin kovulmasına dek bu zaferlerin devam etmesi temennisinde bulundu.

Velayeti Amerikalılar, Siyonistler ve bölgedeki gerici rejimlerin Suriye ve halkına karşı dayattıkları terör saldırısının temel amaçlarından birinin bölgede direniş ekseninin temel halkası olan Suriye’yi yıkıp yok etmek olduğunu söyledi.

Suriye’de bulunduğu temasların iki ülke arasındaki ilişkiler ve ortak önem taşıyan uluslar arası meseleleri ele aldığını ifade eden Velayeti; Suriye ve İran arasındaki ilişkilerin metaneti ve tarihi köklerine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Ocak 2022 (22) içerik yüklenmiştir.