AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Ali Ekber Velayeti: İran’da Sünni ve Şiiler eşit haklara sahiptir

İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Kurumu’na bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi başkanı Ali Ekber Velayeti, Hint yarım adası ülkeleri arasında, İran açısından Pakistan’ın öneminin diğer ülkelerden daha fazla olduğunu söyledi.

Dün Tahran’da Pakistan dini düşünce sahiplerinden bir grupla yaptığı görüşmede, İran tarihinde Hint yarımadasıyla ilişkilerine temasla, maalesef son yıllarda bazı meselelerin bazı Arap ülkeleri tarafından kışkırtıldığını ve saptırıldığını ama İran’ın Pakistan ile kardeşliğe dayalı ilişkilere önem verdiğini ve ısrarcı olduğunu söyledi.

Velayeti, İran’ın Pakistan ile iktisadi işbirliklerini geliştirmesinde bir sıkıntısının olmadığını belirterek, İran’ın doğalgaz boru hattını Pakistan sınırına kadar tamamladığını ve Pakistan’ın da kendi topraklarında yapmayı taahhüt ettiği boru hattını bir an evvel tamamlaması gerektiğini zira enerji olmaksızın Pakistan’ın sanayi açısından gelişmesinin imkansız olacağını söyledi.

Velayeti, İran’da Sünni ve Şii’lerin eşit haklara sahip olduğunu belirterek, İran’ın, Ehlisünnet ve Şii müslümanlar arasında vahdetin bayraktarı olduğunu ve İran meclisinde de ehli sünnetten milletvekillerinin bulunduğunu söyledi.

Stratejik Araştırmalar Merkezi başkanı Ali Ekber Velayeti, İran’ın Şii olan Lübnan Hizbullah hareketini desteklediği gibi Sünni olan Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS’ı da desteklediğini belirtirken bizzat onların kendilerinin geçmişte İran’dan aldıkları silahlar ile İsrail’i yenilgiye uğrattıklarını söylediklerini hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.