AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

Ali Ekber Velayeti: Mısır şii müslümanları öldürenleri derhal yargılamalıdır

İslami Uyanış Kurumu genel sekreteri Ali Ekber Velayeti, son zamanlarda bu ülkenin Şii Müslümanlarından bazılarını öldürenlerin derhal tutuklanmaları ve yargılanmaları için Mısır hükümetinin gerekli kolaylıkları sağlayıp söz konusu girişimi hızlandırması gerektiğini söyledi.

Ali Ekber Velayeti, Mısır Şii alimlerinden Şeyh Muhammed Hasan Şehate ve diğer birkaç Şii Müslüman’ın şehit edilmesinden dolayı taziyelerini bildirirken, bu insanlık dışı elem verici hadisenin bütün duyarlı insanların kalplerini yaraladığını bildirdi.

Velayeti, söz konusu cinayetin temelinde, İslam düşmanlığı projesi çerçevesinde, mezhepler ve kavmiyetler arası çatışmalar çıkarma amacıyla yapıldığını belirterek, bu projenin tamamen uluslar arası emperyalizmin elebaşı Amerika ile Siyonist İsrail rejiminin çıkarları yönünde yapıldığını kaydetti ve ‘zira, bölge ve dünyada İslami uyanış dalgası ve Müslümanlar arasında birlik İslam düşmanlarının çıkarlarının önünde bir engeldir. Bundan dolayı düşmanlar, Müslümanlar ve İslam dünyası aleyhinde yeni komploları uygulamaya koymuşlardır’ dedi.

Bilindiği gibi geçen hafta aşırı bir grup, Kahire yakınlarında Şii Müslümanların yaşadığı bir köye saldırmış ve söz konusu cinayette biri İslam alimi 4 Şii Müslüman şehit olmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.