AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Ali Ekber Velayeti, Rusya Devlet Başkanı ile görüştü

Hazreti İmam Hamanei’nin Uluslararası Danışmanı Ali Ekber Velayeti, İslam İnkılabı Rehberi ve Cumhurbaşkanı’nın mesajlarını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e teslim etti.

Velayeti Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, İran ve Rusya’nın stratejik ve çok önemli ilişkilerine işaretle, geçtiğimiz senelerde Tahran ve Moskova’nın ikili, bölgesel ve uluslararası münasebetlerinin geliştiğini kaydetti.

Ali Ekber Velayeti ayrıca, İran ve Rusya’nın liderliğindeki direniş cephesinin Suriye’de terörizm ve hamileriyle mücadeledeki işbirliğine işaretle, bu işbirliğinin iyi bir örnek olduğunu, sadece stratejik ve uzun vadeli bir münasebetin bu tür işbirliği izah edebildiğini ifade etti.

Bu arada, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin özel elçilerinin farklı ülkelere yaptığı ziyaretlerle ilgili olarak açıklamalarda bulunarak, “İran, tüm dünya ülkeleriyle etkileşim içindedir. Bu geziler İran’ın görüşlerini ifade etme ve ülke ile vatandaşların haklarını koruma yönündeki çabalarını göstermektedir” dedi.

Kasımi, “ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra İran özellikle Dışişleri Bakanlığı ve Bakan Zarif, ABD’nin anlaşma ihlallerini ortaya koymak için harekete geçmiştir” ifadesini kullandı.

Kasımi şöyle devam etti: Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bu geniş çaplı diplomatik çabalar vasıtasıyla ülkenin nükleer anlaşmayla ilgili görüş ve tutumlarını konu alan Cumhurbaşkanı Ruhani’nin mesajı dünyanın dört bir yanındaki mevkidaşlarına sunuluyor.

Behram Kasımi, yakın gelecekte Cumhurbaşkanı Ruhani’nin özel elçilerinin bazı ülkelere gideceğini duyurdu.

İran’ın komşu ülkeler özellikle Rusya ile olumlu ilişkilere sahip olduğunu belirten Kasımi, şunları kaydetti: Son yıllarda Rusya ile bölgesel işbirliği, terörizmle mücadele ve bölgenin güvenliğine destek konusunda çok büyük çalışma yaptık.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bugün (Perşembe) Moskova’da bulunan İslam İnkılabı Rehberi Uluslararası Danışmanı Ali Ekber Velayeti’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e iki önemli mesajı sunduğunu açıkladı.

İranlı yetkili, “İran İslam Cumhuriyeti’nin tüm dünya ile iyi ilişkiler politikasına dayanan tüm bu çabalar, Dışişleri Bakanlığı’nın kullandığı diplomatik inisiyatiftir” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.