İslami Davet

Alı Habib: İran, Afganistan hükümetinin barışa ulaşması için desteğini sürdürüyor

27 Eylül 2017 12:48

İran İslam Cumhuriyetinin BM’deki daimi temsilcisi yardımcısı İshak Alı Habib, uluslararası toplumun terörizmle mücadelede işbirliğine vurgu yaparken, ”İran’ın, Afganistan hükümetinin barışa ulaşma yönünde çabalarına destek verdiğini ‘ söyledi.

Alı Habib, dün Güvenlik Konseyi’nin Afganistan durumunu ele almak için gerçekleştirdiği oturumda yaptığı açıklamada, BM Genel sekreterinin Eylül ayında yayınladığı raporda güvenlik ve şiddetin artması konusunda vahim durumun devam etmesine işaretle, ‘bu rapor Afganistan’a Amerika’nın saldırısının üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen bu ülkenin güvenliğinin sağlanmadığını gösterdiğini’ söyledi.

BM genel sekreterinin Eylül ayında yayınladığı rapora göre Afganistan’da şiddet yüzde 3 oranında artarken bu durum 2001’den bu yana en yüksek rakam olarak açıklandı.

İran’ın BM’deki daimi temsilcisi yardımcısı, Afganistan’da özellikle Şii müslümanların Taliban ve IŞİD gibi terörist gruplar tarafından öldürülmesine işaretle, ”Afganistan’da terörist grupların çeşitliliği ve artması bu ülkede terörizmle mücadelede uluslararası işbirliği zaruri hale getiriyor’ dedi.

Alı Habib, İran’ın milyonlarca Afganlıya ev sahipliği yaptığını belirterek, İran’da okullarının kapılarının geçmiş yıllarda olduğu gibi yüz binlerce Afganlı öğrenciye açık olduğunu ‘ söyledi.

İshak Alı Habib, İslam inkılabı rehberinin direktiflerine göre, İran’da hiç bir Afganlı çocuğun eğitimden mahrum kalmaması gerektiğini ve okulların onların kayıtlarını yapmak zorunda olduğunu söyledi.

Alı Habib: İran, Afganistan hükümetinin barışa ulaşması için desteğini sürdürüyor Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık