FilistinHaberlerİranOrtadoğu

Ali Laricani: ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e Taşınması BM’yi İtibarsızlaştırdı

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani bugün mecliste yaptığı konuşmada; ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasına işaretle, bu girişimin Güvenlik Konseyi ve BM’nin kararlarını itibarsızlaştırdığını kaydetti.

Laricani, Siyonist rejimin dün büyük bir cinayet işleyerek en az 50 Filistinliyi şehit ederken 2 bin kişiyi de yaraladığına işaretle, bu olayın iki meseleye denk geldiğini, birinin büyük güçlerin Siyonistlere Filistin halkını kendi topraklarından kovmalarına ve dünyanın köşe bucağından insanları toplayıp onların yerine getirmelerine yardım ettiği ve Filistinliler’in evleri ve topraklarının gasp edildiği Nekbe Günü olduğunu belirterek, Nekbe Günü’nü çok büyük bir olay olarak niteledi, aynı günde Filistin halkının üçte ikisinden fazlasının kendi babalarının topraklarından kovulduğunu ve direnenlerin de katliam edildiğini, bu tarihi felaketin bu Nekbe Rejim’in doğması için temel teşkil ettiğini vurguladı.

ABD’nin Kudüs kararına da değinen Laricani, şunları kaydetti: ABD Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması, dün ABD Başkanı Trump tarafından gerçekleştirildi. Dünya çapında neredeyse bütün ülkeler bu eylemi kınadı. Herkesin bu eylemin BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Kurulu’nun kararına karşı olduğunu bilmesine rağmen, görünüşe göre uzun bir süre önce ABD’liler bu uluslararası kuruluşları itibarsızlaştırmaya karar vermişler.

Laricani, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilme girişiminin de BM Güvenlik Konseyi kararına aykırı olduğunu hatırlatarak, “Tüm bunlar, ABD’nin, dünyada barışı tesis etmek amacıyla kurulmuş olan BM de dahil olmak üzere çeşitli uluslararası kuruluşları ortadan kaldırmayı planladığını gösteriyor. Bunun yerine başka bir mekanizmanın bulunmadığı için uluslararası alanını da kaosa çevirmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

İslami Şura Meclisi Başkanı sözlerinin devamında ABD’nin Paris İklim Anlaşması ve Nükleer Anlaşma’dan uluslararası kararlara aykırı biçimde çekilmesine ve büyükelçiliğini Kudüs’e Güvenlik Konseyi’nin kararnamesine aykırı olarak taşımasına işaretle, tüm bunların ABD’nin dünyada barış tesisi için kurulan BM’yi yok etmek ve uluslararası arenayı güvenlik anlamda kaosa götürmeye çalıştığını gösterdiğini ifade etti.

İslami Şura Meclisi Başkanı, dünkü cinayeti de Siyonist rejim ve ABD için büyük bir kara leke olarak niteleyerek, bu cinayetin tarihe geçeceğini kaydetti.

“Dün Gazze’de yapılan protestolar Filistin halkının meşru haklarını elde etmek için direndiğini ve faal ve dinamik bir ulus oluğunu gösterdi” diyen Laricani, şöyle devam etti: Filistin’de başlatılan yeni hareketlilik, Siyonitlerde büyük bir kaygı yarattı. Bu nedenle aptalca girişimlerde bulunuyorlar.

Amerikalıların “Yüzyılın En Büyük Anlaşması” ile ilgili iddialarına işaret eden Laricani Trump’a da seslenerek şöyle konuştu: “Bay Trump! Filistinliler yüzyılın en büyük anlaşmasını tarihin en büyük rezaletine dönüştürdüler ve (siz) bunu yaparak Filistin ve Müslüman halklarını daha da birleştirdiniz. Bu mesele (Müslümanların) zaferlerinin ana faktörü olacak ve hiç kimse vaatlerinizi önemsemeyecektir”.

İslami Şura Meclisi Başkanı Laricani sözlerinin son kısmında, dün Tahran’da İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği Filistin’in Komitesi Toplantısının düzenlenmesine işaretle, bu toplantıda işgal topraklarındaki son olayların ele alındığını hatırlatarak, bu toplantıda alınan kararların daha ciddi şekilde takip edilmesi için sekreterlik kurulmasını önerdi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.