HaberlerİranOrtadoğu

Ali Laricani: ABD nükleer meselesi konusunda hile yapıyor

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, meclisin bugünkü açık oturumunda 65 yıl önce İran’da ABD tarafından düzenlenen 1953 Darbesi (Ajax Operasyonu) hakkında şunları konuştu: O dönemin en belirgin hilelerden biri, ABD ve İngiltere tarafından hazırlanan 19 Ağustos Darbesi’dir. Onlar kusursuz bir planla iktidardaki hükümeti devirerek yıllarca süren ve kendilerine bağlılık gösteren diktatorluğun egemen olmasına neden oldular.

Laricani, “Emperyalistlerin çirkin hileleri bugün ise nükleer meselesi, ülkenin savunma gücü ve İran’ın bölgesel varlığı gibi konularda başka bir şekilde görülmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

“Amerika ekonomik baskılar planlarken, özgürlüklerin korunması, insan hakları, bölgesel ve küresel güvenlikten bahsediyor” diyen Laricani, ABD’lilere seslenerek, “Teröristlere silah verip bölge halkının canına kastetiğinizde dünyanın güvenliği hakkında nasıl konuşabilirsiniz?” ifadesini kullandı.

Ali Laricani, ABD’nin İran karşıtı yaptırımlarla iligli olarak, “ABD’nin hedefi hala ekonomik egemenlik. Yaptırımlar bu hedefe işaret ediyor. Onlar bölgeyi yağmalamak için İranofobi projesini yürütmektedir. Son dönemde ABD’nin bazı bölge ülkelerinden haraç aldığına tanık oldunuz” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (30) içerik yüklenmiştir.