HaberlerİranOrtadoğu

Ali Laricani: ABD uluslararası kuruluşları itibarsızlaştırmak istiyor

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Laricani, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını ve Siyonist güçlerinin Filistinlilere saldırılarını kınadı.

Mehr Haber Ajansının bildirdiğine göre Meclis’in bugünkü oturumunun açılışında bir konuşma yapan İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Siyonist Rejim’in Filistin halkına yönelik yaptığı son cinayetlere karşı sert bir tepki gösterdi.

Laricani, “Bildiğiniz üzere Siyonist Rejim dün büyük bir cinayet işleyerek en az 50 Filistinliyi katletti ve 2 bin kişiyi de yaraladı” dedi.

ABD’nin Kudüs kararına da değinen Laricani, şunları kaydetti: ABD Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması, dün ABD Başkanı Trump tarafından gerçekleştirildi. Dünya çapında neredeyse bütün ülkeler bu eylemi kınadı. Herkesin bu eylemin BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Kurulu’nun kararına karşı olduğunu bilmesine rağmen, görünüşe göre uzun bir süre önce ABD’liler bu uluslararası kuruluşları itibarsızlaştırmaya karar vermişler.

Laricani, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilme girişiminin de BM Güvenlik Konseyi kararına aykırı olduğunu hatırlatarak, “Tüm bunlar, ABD’nin, dünyada barışı tesis etmek amacıyla kurulmuş olan BM de dahil olmak üzere çeşitli uluslararası kuruluşları ortadan kaldırmayı planladığını gösteriyor. Bunun yerine başka bir mekanizmanın bulunmadığı için uluslararası alanını da kaosa çevirmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

“Dün Gazze’de yapılan protestolar Filistin halkının meşru haklarını elde etmek için direndiğini ve dinamik bir ulus oluğunu gösterdi” diyen Laricani, şöyle devam etti: Filistin’de başlatılan yeni hareketlilik, Siyonitlerde büyük bir kaygı yarattı. Bu nedenle aptalca girişimlerde bulunuyorlar

Trump’a seslenen İran Meclis Başkanı, “Bay Trump! Filistinliler yüzyılın en büyük anlaşmasını tarihin en büyük rezaletine çevirdiler ve (siz) bunu yaparak Filistin ve Müslüman halklarını daha da birleştirdiniz. Bu mesele (Müslümanların) zaferlerinin ana fakörü olacak ve hiçkimse vaatlerinizi önemsemeyecektir” diye konuştu.

Siyonist güçleri, ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 58 Filistinliyi şehit ederken, 2 bin 771 Filistinliyi de yaralamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.