HaberlerİranOrtadoğu

Ali Laricani: Amerika KOEP’yi ihlal ederse inzivaya sürüklenir

Laricani bugün İran’ın güneyinde yer alan Buşehr şehrinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. KOEP sonrası duruma ve Amerika’nın ihlallerine işaret eden Laricani, kimsenin tansiyonu yükseltmemesi gerektiğini, çünkü İran’ın zararsız bir yolu seçtiğini dile getirdi.

İran’ın barışçıl nükleer teknoloji alanında zengin bir bilime sahip olduğunu belirten Laricani, “Onlar müzakere önerisinde bulundukları zaman, İran kuvvetli bir konumda durduğu için önerilerini kabul etti” diye konuştu.

P5+1 grubu ülkeleri ile müzakerelerin sonuçlandığı ve taraflar arasında açık bir belgenin imzalandığı için bu belgeyi ihlal etmek isteyen her hangi bir tarafın mutlaka inzivaya sürükleneceğinin altını çizen Laricani, “Amerika yeni vize uygulamasına geçtiği zaman AB ve diğer ülkeler Amerika’yı protesto etti” diye açıkladı.

İran’ın da sabırlı olduğunu, bunun örneğinin de Cumhurbaşkanı Ruhani’nin bir mektupta İran’ın füze teknolojisini geliştireceğini vurgulaması olduğunu da kaydeden Laricani, “Gerek 2016 yılı bütçesinde, gerekse 6. Kalkınma Planı’nda onlara karşılık verecek hazırlıklar öngörülmüştür” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.