HaberlerIrakOrtadoğu

Ali Laricani, Berhem Salih ile görüştü

Irak Kürdistan yerel yönetimi başbakanı Berham Salih Tahran temasları kapsamında önceki gün İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani tarafından kabul edildi.

“Irak Kürdistan yerel yönetiminden, İran’a karşı muhtemel herhangi bir eyleme hiçbir bir şekilde izin verilmeyecektir” diyen Irak Kürdistan yerel başbakanı Berham Salih yerel yönetim olarak, İran’a karşı her türlü eyleme karşı koymaya hazırdır ve İran ile Irak’ın güvenliğinin sağlanması birbirine bağlıdır diye konuştu.

Irak Kürdistan yerel yönetim başbakanı Berham Salih Irak’ın diğer bölgeleriyle İran arasında yapılan işbirliğinde Irak Kürdistan yerel yönetimi ile İran arasındaki ilişkilerin bir örnek teşkil ettiğini hatırlatarak, “biz İran İslam cumhuriyetiyle işbirliğinin geliştirilmesini istiyoruz. Irak Kürdistan yerel yönetimi İran ile çok iyi bir ilişki seyri izliyor” dedi.

İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani de İran’daki ilmi ve teknoloik gelişmelere işaretle ” İran, Irak kürdistan yerel yönetiminin gelişme ve kalkınması için gerekli yardımları yapmaya hazırdır” dedi.
Irak’taki siyasi grub ve partiler arasında birlik ve dayanışmanın zaruret olduğunu hatırlatan İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani, gerek Irak genelinde bütün grupların ve gerekse de yerel yönetim içerisindeki Iraklı Kürt grupların, Irak’ta ulusal birliği oluşturma ve milli birlik ve demokrasi sürecini güçlendirmeye destek olmaları, ülkede yeni bir diktatörlüğün ve baskının gelmesine izin vermemeleri gerekir” dedi.
İslami Şura meclisi başkanı Ali Laricani ayrıca, iki ülke sınırlarının kontrolünün sağlanmasının zaruret olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.