HaberlerİranOrtadoğu

Ali Laricani: Bölge sorunları ancak komşu ülkelerin işbirliğiyle çözümlenebilir

İran İslam Şura Meclisi Başkanı bölge ülkeleri meclis başkanlarına gönderdiği Nevruz kutlama mesajında, bölge olaylarının, mevcut sorunların ve tehditlere karşı koymanın başta komşu devletler olmak üzere tüm bölge ülkelerinin yakın işbirliği ve teamülü ile çözüme vardırılabileceğini bildirdi.

Meclis haber ajansının bildirdiğine göre İran İslam Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani bugün Azerbaycan Cumhuriyeti, Türkmenistan, Afganistan, Pakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Kazakistan, Irak, Türkiye ve Özbekistan meclis başkanlarına birer kutlama mesajı göndererek Nevruz bayramını söz konusu devletlere ve halklarına tebrik etti.

Mesajında bölge halkları için adalet ve gelişme arzusunu dile getiren Ali Laricani, İran İslam Cumhuriyetinin başta komşu devletler olmak üzere bölge ülkeleri ile karşılıklı saygı esasınca işbirliğinde bulunmayı olumlu karşıladığını ve bunun bölge güvenliğinin, kalkınmasının sağlanmasına sebep olacağına inandığını bildirdi.

Meclisler arası görüşmelerin, ülkeler arasında kalıcı güvenlik ve dostluk ilişkilerinin gelişmesine sebep olacağını bildiren İran İslam Şura Meclisi Başkanı, bu yönde olumlu adımların atılması arzusunu bildirdi.

Hicrii Şemsi 1 Ferverdin (21 Mart) İran’da yeni yılın başlangıcı ve Nevruz Bayramıdır.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.