HaberlerİranOrtadoğu

Ali Laricani, Cezayir büyükelçisi ile görüştü

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani tarafından kabul edilen Cezayir’in Tahran Büyükelçisi, çeşitli konular üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

Laricani bu görüşmede İran İslam Cumhuriyeti ve Cezayir arasındaki ilişkilerin iyi bir seviyede olduğunu ifade ederken, iki ülkenin münasibetleri derin ve köklü tarihten kaynaklandığını, ayrıca, ilişkilerin ve işbirliklerin geliştirilmesi için iki ülkenin liderlerinde güçlü irade mevcut olduğunu kaydetti.

İslami Şura Meclisi Başkanı, Cezayir gibi dost ülkelerle işbirliğini geliştirmesi için İran’ın tutumu olumlu olduğunu belirterek, İslami Şura Meclisi ise tüm alanlardaki ilişkilerin geliştirilmesine destek verdiğinin altını çizdi.

Laricani bu bağlamda meslekteşını İran’a davet etti.

Konuşmasının diğer bölümünde İslam dünyasının meselelerine de temas eden Laricani, Siyonist rejiminin işgal altındaki topraklarında ve özellikle Kudüs’teki şom eylemleri endişe verici olduğunu kaydederek, işgal rejime karşı müslüman ülkeleri birliği zaruri olduğunu açıkladı.

Cezayir’in Tahran Büyükelçisi Seyfan Meymuni ise bu görüşmede İslam dünyasında ve bölgedeki İran İslam Cumhuriyeti’nin özel konumuna işaretle, İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkilerini geliştirmek için ülkesinde güçlü siyasi irade mevut olduğunu dile getirdi.

Konuşmasının devamında Filistin konusuna temas eden Cezayir Büyükelçisi, Filistin halkının hakkını iade etmeden Ortadoğu bölgesinde barış ve istikrarın yerleşmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Haziran 2021 (18) içerik yüklenmiştir.