HaberlerİranOrtadoğu

Ali Laricani, Davutoğlu’nu kabul etti

Türkiye dışişleri bakanı Ahmed Davutoğlu’nun Tahranla istişare temasları kapsamında önceki akşam, İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani tarafından kabul edildi. İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani, İran ve Türkiye’nin bölge ve İslam dünyasının önemli iki ülkesi olduğunu hatırlatarak, bölge sorunlarının çözümü konusunda etkili adımlar atmaları gerekir” diye konuştu.

İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani, İran ve Türkiye arasındaki iyi komşuluk ilişkilerine işaretle de, “iki ülke arasında, tarihi, kültürel, coğrafi, dini gibi muhtelif ortaklıklar bulunmaktadır. Var olan bu ortaklıklar, iki ülkenin çıkarları doğrultusunda, meclisler arası işbirliğinin yanı sıra, ekonomik, kültürel, ticaret gibi muhtelif sahalarda da, işbirliklerinin daha bir gelişmesi gerekir” dedi.

Ortadoğu bölgesinin çok hassas bir bölge olduğunu da söyleyen, İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani ayrıca, bu hassas bölgedeki gelişmeleri göz önüne alarak, Tahran ve Ankara’nın bölgesel ve uluslar arası işbirliğinin tercih değil zaruret olduğunu söyledi.

Konuk Türkiye dışişleri bakanı Ahmed Davutoğlu da bu görüşmede, İran’ı, bölgede etkili bir ülke ve Türkiye’nin yakın komşusu ülke olduğunu hatırlatarak, “iki ülke arasında bir çok sahada işbirlikleri bulunmaktadır. Bu işbirliklerin geliştirilmesi amacıyla da, temaslar sürmektedir” dedi.

Türkiye dışişleri bakanı Ahmed Davutoğlu ayrıca, İran ve Türkiye’nin, bölgesel ve siyasi alanlardaki işbirliğinin önemli olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.