İslami Davet

Ali Laricani, Irak’ta ulusal birliğin gerekli olduğunu belirtti

30 Eylül 2012 19:38

İran İslami Şura Meclisi başkanı Ali Laricani, Irak Kürdistan İslami Birliği genel sekreteri Muhammed Ferec ve beraberindeki heyeti Tahran’da kabulünde yaptığı açıklamada, Irak’ta milli vahdet ve uyum için en önemli ortak noktanın İslam olduğunu belirterek, her türlü ihtilafın Irak’ın milli güvenliği ve çıkarlarının zararına olacağını söyledi.

Laricani bugün Irak’ın her zamandan daha çok milli vahdete ihtiyacı olduğunu belirterek, zorba ve emperyalist ülkelerin Irak’ın güçlenmesini istemediklerini ve bunun için de Irak’ta ihtilaf peşinde olduklarını zira güçlü ve kalkınmakta olan Irak’ın onların şom emellerinin zararına olacağını söyledi.

Görüşmede Irak Kürdistan İslami Birliği genel sekreteri Muhammed Ferec de, İslam’ın Irak’ın ilerlemesinde ve birliğinde önemli dayanak olduğunu belirterek, İran’ın güçlü ve büyük bir ülke olarak İslam ülkelerinin birliğinde her zaman çok önemli rolünün olacağına vurgu yaptı.

Ferec Suriye konusuna değinerek, Suriye meselesinin uluslar arası bir boyut kazandırılmasının büyük bir hata olduğunu belirterek, Suriye sorununun ancak bölge ülkelerinin işbirliğiyle hallolabileceğini söyledi.

Yukarı Çık