HaberlerİranOrtadoğu

Ali Laricani: İran, belli prensiplerine dayalı olarak nükleer müzakerelere girdi

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, İran’ın belli prensipler ve taktiklere dayalı olarak 5+1 grubu ile müzakerelere girdiğini, bunun sonucunun da BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan nükleer anlaşmanın imzalanması olduğunu ifade etti.

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani bugün yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer müzakerelerden hedeflerine işaretle, Güvenlik Konseyi’nin 7. maddesi kapsamından çıkmak, nükleer çalışmalarda (askeri boyutları) PMD dosyasının kapatılması ve nükleer yaptırımların kaldırılmasının İran ile 5+1 grubu arasında yürütülen müzakerelerin sonucu olduğunu, ancak ABD’nin tek taraflı olarak nükleer anlaşmadan çekildiğini vurguladı.

ABD’nin nükleer anlaşmadan çekildikten sonra, ülkede siyasi ve güvenlik istikrarsızlık çıkarmaya ve İran’da sorun oluşturmaya giriştiğini, bunun için de ekonomiyi seçtiğini hatırlatan Laricani, İran’ın bölgesel varlığı hakkında ise İran’ın Irak ve Suriye’ye danışmanlık yardımının teröristlerle mücadele ve İran’ın milli çıkarı ve güvenliğini sağlamak için olduğunu ifade etti.

Laricani ayrıca, bugün ABD, Siyonist rejim ve Suudi rejiminden oluşan üçgenin İran’ı rahatsız etmek için bölgede çok aktif olduklarını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.