HaberlerIrakİranOrtadoğu

Ali Laricani: İran-Irak İşbirliği Bölgeye İstikrar Getirecek

İran İslami Şura Meclisi Başkanı, İran ve Irak yetkililerinin bölgesel meseleler konusundaki işbirliği ve fikir teatisinin bölge sorunlarının giderilmesi ve istikrar ve barışın sağlanmasına katkıda bulunacağını bildirdi.

Dün Irak yüksek İslam meclisi yönetici kadro üyesi ve Irak cumhurbaşkanı siyasi işler yardımcısı “Adil el-Mehdi” ile görüşen İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani iki ülke arasındaki ortak tarihi, kültürel ve dini yönlere temasla, iki komşu ve dost devletin aralarındaki dostluk ilişkisinin çok derin ve yönlü olduğunu bildirdi.

Irak yüksek İslam meclisi yönetici kadro üyesi ve Irak cumhurbaşkanı siyasi işler yardımcısı “Adil el-Mehdi” ise İran İslam Cumhuriyetinin bölgenin önemli bir ülkesi olduğuna vurgu yaparak, Irak diktatörü Saddam’ın devrilmesinden sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin tüm alanlarda geliştiğini ve bu sürecin tüm hızıyla devam ettiğini bildirdi.

Adil el-Mehdi Suriye meselelerine de değinerek, tüm etkili grupların katılım ve ortaklığı ile Suriye krizinin bir an evvel çözümlenmesi ve istikrar ve huzurun bu ülkeye geri kazandırılması zaruretini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2021 (24) içerik yüklenmiştir.