HaberlerİranOrtadoğuTürkiye

Ali Laricani: İran Meclis Başkanı’ndan Türkiye’ye tepki

Meclisin bugünkü açık oturumunda konuşan İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, konuşmasının başında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun İran’ın nükleer çalışmaları hususunda yayınladığı rapora işaret ederek, UAEK’nın raporunda bazı soyut nedenlere işaret etmesine rağmen sonuç olarak İran’ın nükleer çalışmaları askeri amaçlı olmadığına kabul ettiğini, bu hususun raporun 88. maddesinde yer aldığını dile getirdi.

Nükleer silahı bahanesiyle yıllarca İran aleyhinde uygulanan yaptırımların söz kosnusu raporla uymamasını sorgulayan Laricani, bu rapor, son yıllarda batı tarafından İran aleyhinde uygulanan zulümün ve yalancı davranışların göstergesi olduğunu konuşmasına ekledi.

Konuşmasının devamında İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei’nin batıya hitaben yazdığı en son mektubuna işaret eden İslami Şura Meclisi Başkanı, batı ve İslam dünyasının son gelişmelerini değerlendiren söz konusu mektubun aklaniyet, hakikat ve kültürlere saygı temelinde kurulu olduğuna dikkat çekti.

İslami Şura Meclisi Başkanı, konuşmasının bir bölümünde Türkiye’nin Irak’a askeri müdahelesine tepki göstererk, terörizmle mücadele adına yapılan söz konusu girişimin teröristlere verilen gizli desteğin ellerini ortaya çıkardığını söyledi.

Bazı ülkeler ortamı kışkırtarak rüyaları gerçek olacağı sandıklarının altını çizen Laricani, bölgedeki karmaşıklığın onlara da sıçracağı dolaysıyla krizin daha da büyüyeceğini belirtti.

Bölgede yapılan acemice eylemlerin sorunların yükselmesine yol açtığını ifade eden İslami Şura Meclisi Başkanı, Türkiye’nin Irak’a askeri müdahelede bulunması Musul’daki teröristlerin eylemlerine açıklık getirmesinden ve sorun çıkarmasından başka bir sonuç vermeyeceğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2022 (28) içerik yüklenmiştir.