AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Ali Laricani: İran ve Gürcistan arasındaki dostluk daha istikrarlı hale geliyor

İran İslami Şura Meclisi başkanı Ali Laricani, “Tahran ve Tiflis arasındaki dostluk ilişkileri geniş iktisadi işbirlikleriyle birlikte olursa, bu durum ikili ilişkiler ve dostluk düzeyinin daha istikrarlı hale getirir’ dedi.

İRNA’nın haberine göre, Ali Laricani, dün Tahran’da İran ve Gürcistan Parlamento Dostluk grubu başkanı Shalva Kiknavelidze ile görüşmesinde, iki ülkenin tarihi ilişkilerine işaretle, ”İran’ın başta tıbbi sağlık araç ve gereçleri, ilaç olmak üzere çeşitli iktisadi alanlarda Gürcistan’la işbirliği yapabileceğini’ söyledi.

Salva Kiknalidze de, sözkonusu görüşmede İran bankalarının Gürcistan’da şube açabilecekleri için hazırlıklı olduklarını belirterek”İranlı şirketler, Gürcistan kanalıyla Avrupa piyasalarına ulaşabilirler” dedi.

Gürci yetkili, Tahran ve Tiflis arasında enerji konusunda müzakerelere değinerek, ‘enerji ve petrol ürünleriyle ilgili projelerin İran, Ermenistan, Gürcistan ve Rusya arasında yapılmakta olduğunu söyledi.

İran ve Gürcistan Parlamento Dostluk Grubu başkanı, Fars Körfezi’nden Karadeniz’e demiryolu hattının döşenmesi konusunun Gürcistan için dikkat çekici ve önemli bir konu olduğunu belirterek, ”Gürcistan, bu konuda Azerbaycan Cumhuriyeti, Ermenistan ve Bulgaristan’la müzakere gerçekleştirdi” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.