AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Ali Laricani, Pakistan Meclis Başkanı ile görüştü

İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani, Pakistan’ın, kaçırılan İran’lı diplomatların serbest bırakılmaları için çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Resmi temaslar için Tahran’da bulunan Pakistan’lı mevkitaşıyla görüşen İslami Şura Meclis Başkanı Laricani, görüşme başında İran ve Pakistan arasındaki iyi ve geçmiş tarihe dayanan ilişkilerine işaret ederek, iki ülke arasındaki ilişkilerin tüm alanlarda olmak üzere siyasi, kültürel ve ekonomik alanlarda gelişmekte olduğunu söyledi.

İran ve Pakistan arasındaki münasibetlerin geliştirilmesine İslami Şura Meclisi destek verdiğini kaydeden Laricani, İran İslam Cumhuriyeti’nin, Pakistan’da yanısıra bölgede istikarın ve barışın sağlanmasına, terörism ve uyuşturucu kaçakçılıkla mücadelede işbirliklerinin yükselmesine yana olduğunun altını çizdi.

Laricani, Pakistan’da kaçırılan İran’lı diplomatların serbest bırakılmaları için çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Laricani, terörizm bahanesiyle bölgede bulunan yabancıların işi daha da karmaşık hale getirdiğini belirtti.

Pakistan Meclis Başkanı Fehmide Mirza ise bu görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yaprak, ülkesinin İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkilerini geliştirmekte azimli olduğunun altını çizdi.

İran’a yönelik her çeşit ambargonun uygulanmasına Pakistan karşı olduğunu konuşmasına ekleyen Fehmide Mirza, İran İslam Cumhuriyeti’nin nükleer programının diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

Fehmide Mirza, ülkesinin terörizm ve aşırılığa karşı verdiği mücadeleyi hatırlatarak, Pakistan toprağından komşu ülkelere her çeşit saldırının yapılmasına izin vermeyeceklerini kaydetti.

Pakistan Meclis Başkanı görüşmenin sonunda İslami Şura Meclis Başkanı’nı ülkesine resmi olarak davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.