AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

Ali Laricani: Şii-Sünni ihtilafı konusu İslam toplumunun içinden gelen konu değildi

İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani, ‘’Şii-Sünni ihtilafı konusu esasen ithal bir konudur ve İslam toplumunun içinden gelen bir konu değildiir’’ dedi.

Tunus Meclis Başkan Yardımcısı Abdilfettah Moro ile Tahran’da görüşen Laricani, ‘’Tunus, İran için önemli bir ülkedir ve İran o ülkedeki devrimin başından Tunus halkına destek vermektedir’’ dedi.

Bölgedeki güvenlik ve terörist sorunlara işaret eden Laricani, ‘’Mevcut şartlarda terörizm İslam dünyasını bela olmaktadır ve Siyonist rejim yetkililerin yakın zamanda o rejim için en iyi durumun bölgedeki mevcut durum olduğunu söylediler’’ dedi.

İran’ın Tunus ile özellikle ekonomik, maden, enerji ve sanayi alanında ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğunu ifade eden Laricani, iki ülke ilişkilerinin gelişmesi gereğini belirtti.

Moro da, ‘’Tunus İslami akımları İslami Devrim ve İslam Cumhuriyetini seviyorlar ve bizim için her zaman İran’ın elde ettikleri ilham kaynağı olmuştur.

İslam dünyasında birlik gereğini vurgulayan Moro, ‘’Ayrışma ile hedeflere ulaşılmaz ve ilerlemenin tek yolu Müslümanlar arasında birliktir’’ dedi.

Moro, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin dün İslami Şura Meclisinde düzenlenen ikinci dönem Cumhurbaşkanlığı yemin törenine katılmak için Tahran’da bulunmaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Temmuz 2024 (20) içerik yüklenmiştir.