HaberlerİranOrtadoğu

Ali Şemhani: Amerika, bölgedeki teröristleri organize eden esas taraftır

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri ile Afganistan Savunma Bakanı Korgeneral Tarıkşah Behrami bugün Tahran’da bir araya geldi. Görüşmede Şemhani, Irak ve Suriye’deki tecrübelerin ABD’nin bölgede teröristleri organize eden ve bu ülkeleri istikrarsızlaştıran esas kaynak olduğunu ifade etti.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani görüşmede, iki ülkenin siyaset, ekonomi, savunma ve güvenlik alanlarında ikili işbirliğinin gelişmekte olduğuna işaretle iki ülkenin ortak sınırlarında istikrarın sağlanması için ortak çabaların sürmesine vurgu yaptı.

Şemhani, İran’ın komşularla dostane ilişki kurmanın Tahran’ın dış politikasının esas önceliği olduğunu belirterek, Afganistan’da istikrar ve güvenliğin sağlanması ve terörist grupların tamamen imha edilmesinin Tahran ve Kabil’in ortak hedefi olduğunu kaydetti.

Görüşmede Afganistan Savunma Bakanı da, Tahran ziyaretinden dolayı memnuniyetini dile getirerek, Afganistan halkının hiçbir zaman İran halkı ve hükümetininin, zor durumlardaki yardımlarını unutmayacaklarını ifade etti.

Behrami ayrıca, Kabil’in asla yabancılara Afganistan topraklarını İran’a karşı tehdit için kullanmasına izin vermeyeceğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.