HaberlerİranOrtadoğu

Ali Şemhani: İran, Amerikan yetkililerinin fazla isteklerine boyun eğmeyecektir

İran İslam Cumhuriyeti Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, İran’ın Amerikan yönetiminin fazla isteklerine boyun eğmeyeceğini söyledi.

El cezire kanalına açıklamada bulunan Şemhani, Amerika’nın İran aleyhine ilan ettiği sözde yeni stratejinin ne strateji, ne de yeni olduğunu belirterek, ‘’Amerikan yetkililer fazla ve büyük konuşarak, haksız sözlerini haklı yansıtabileceklerini düşünüyorlar, fakat İran devrim sonrası bu sözlere teslim olmadığını ispatlamıştır’’ dedi.

Şemhani, bu sözler ve isteklerin kökünde İran’ın boyun eğmemesi yattığını ifade ederek, bu davranış şeklinin sadece mevcut ABD Başkanına has olmadığını daha önceki Başkanların da aynı şekilde davrandıklarını söyledi.

Şemhani, Trump’ın Kapsamlı Ortak Eylem Planından(KOEP) çıkmakla 3 hedefi gerçekleştirmeyi güttüğünü ifade ederek, ‘’Trump, Avrupa ülkelerinin, dünya ülkelerinin kendisine ayak uyduracaklarını ve Amerika halkının bu kararı destekleyeceklerini düşünüyordu, fakat her 3 düşüncesinde de hata yaptı’’ dedi.

Şemhani, Avrupa’ya göre KOEP’in dağılması ile önce AB’nin zarar göreceğini düşündüğünü belirterek, ‘’AB, KOEP’i AB’nin ortak çabası olarak görmektedir ve bu anlaşmayı uluslararası düzeyde AB’nin tek başarılı zaferi olarak bakmaktadır’’ dedi.

Amerika’nın ambargoların ve askeri saldırı seçeneklerinin yenilmesi sonrası İran ile ihtiyaçtan dolayı nükleer konuda müzakereye mecbur kaldığını ifade eden Şemhani, ‘’Amerika, askeri saldırı ile İran’ı sınırlamayacağını bilmektedir. İran nükleer kapasitesi yereldir ve ambargolar bunu sınırlandırmak yerine geliştirdi ve Amerika bunları görerek müzakereye mecbur kaldı’’ dedi.

İran’ın Suriye’deki varlığı konusuna değinen Şemhani, bunun yasal ve terörizmle mücadele için olduğunu belirterek, ‘’IŞİD’in yenilmesinin Amerika eksenli Terörizm Karşıtı Koalisyonla bir irtibatı yoktur, İran, Rusya ve Suriye’nin işbirliği Suriye’de terörist grupların yenilmesine sebep oldu’’ dedi.

Şemhani, İran’ın Suriye’deki varlığının o ülkenin istediği sürece devam edeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.