HaberlerIrakİranOrtadoğu

Ali Şemhani: Reformlar, Irak hükümetine yönelik komploları etkisizleştirir

Ali Şemhani, Irak İslami Yüksek Meclisi Başkanı ile görüşmesinde Irak’ta uygulanan reformların Irak hükümetini zayıflatmaya yönelik komploları boşa çıkaracağını belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, Irak İslami Yüksek Meclisi Başkanı Seyyid Ammar Hekim’i kabul ettiği görüşmede Irak halkı ve hükümetinin Irak toprak bütünlüğünü korumak için gösterdikleri çabalara değinerek, Irak’ta sadece Şii ve Sünni müslümanlar değil, tarih boyunca diğer dinlere mensup olanların da birbirleriyle barış içinde yaşadıklarını söyledi.

Irak halkına yönelik hizmetlerin artması ve terörizmle mücadelede ciddi girişimlerde bulunulması gerektiğini vurgulayan Şemhani, “Irak halkının isteği üzerine ülkede uygulanan reformlar Irak hükümetini zayıflatmaya yönelik komploları boşa çıkarır” dedi.

Teröristlerin Baasçılar’la birleşerek propaganda yaptıklarını ve İslam karşıtı eylemler gerçekleştirdiğini belirten Ali Şemhani, “ABD, IŞİD’in yenilgiye uğramasını istemiyor. Ortadoğu ve İslam ülkelerine nüfuz etmeyi meşrulaştırmak için sözü edilen terör örgütünü bir araç gibi kullanıyor. Bu yüzden Irak hükümeti ve ordusu bu hususta dikkatli olmalı” diye ekledi.

Irak İslami Yüksek Meclisi Başkanı Seyyid Ammar Hekim de bu görüşmede, Irak’ta terörizmle mücadele ederek güven ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olan İran İslam Cumhuriyeti ve İmam Seyyd Ali Hamaney’e teşekkürlerini iletti.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Temmuz 2021 (25) içerik yüklenmiştir.