HaberlerİranOrtadoğu

Ali Şemhani: Yemen krizini ulusal diyalog durdurabilir

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Şemhani, Rusya’nın Soçi knetinde Pakistan Milli Güvenlik Danışmanı Nasır Cancua ile bir araya geldi.
Rusya’da bulunan İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, Pakistan Milli Güvenlik Danışmanı Nasır Cancua ile görüştü.

Soçi kentinde gerçekleşen görüşmede iki ülke arasındaki mevcut ilişkilerin yanı sıra bölgedeki siyasi ve güvenlik gelişmeler ele alındı.

Şemhani bu görüşmede, bölgedeki bazı ülkelerin istihbarat servislerine bağlı terör çetelerin eylemlerini İran-Pakistan sınır bölgesinde tamamen durdurabilmek için karşılıklı güvenlik ve istihbarat işbirliğinin artması gerektiğini vurguladı.

Şemhani, “İran ve Pakistan’ın güvenliği ve iyi komşuluğuyla ilgisi olmayan üçüncü ülkelere, iki ülkenin dostane ilişkilerini olumsuz yönde etkilemesine izin vermemeliyiz” ifadesini kullandı.

İki ülkenin ortak ekonomik fırsatlarını iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Şemhani, İran’ın Çabahar ve Pakistan’ın Gwadar limanlarının kayda değer potansiyellerine de değindi.

Yemen krizi hakkında Ali Şemhani, “Siyasi mekanizmalarla birlikte Yemen’deki ulusal diyaloğu destekleme, krizi durdurup istikrar ve güvenliği kurmak için tek yöntemdir” değerlendirmesini yaptı.

Pakistanlı yetkili de bu görüşmede, iki ülkenin ulusal güvenlik kurumlarının karşılıklı ilişkilerin artmasında büyük bir rol oynadığını dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.